Przejdź do treści głównej

Kultura i kreatywność w europejskich miastach

autor(ka): MM, lublin.ngo.pl
2017-07-13, 11:12
użytkownik
Komisja Europejska opublikowała badanie 168 miast europejskich pod kątem kultury i kreatywności. Na liście znalazło się 9 polskich miast: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Łódź, Toruń, Katowice, Lublin, Wrocław, Kraków.

Okazuje się, że inwestycja w kulturę, w realny sposób przekłada się na PKB i zadowolenie mieszkańców. Ze wszystkich polskich miast najlepiej w tym zestawieniu wypadła Warszawa ze średnią na poziomie 27, 3. Wysiłek włożony w rozwój kultury i kreatywności w stolicy naszego kraju obliczony został na > 30 000 euro i 77 proc. zatrudnienia w tym sektorze. Wyprzedziliśmy między innymi Rzym, Rotterdam, Ateny i Bilbao.

Spoglądając na bardziej szczegółowy wykres, rzuca się w oczy, że Warszawa musi popracować jeszcze nad otwartością, tolerancją i zaufaniem (11 proc.). Do tego brakuje infrastruktury dla kultury (14,4 proc).

Niekwestionowane zwycięstwo w całym zestawieniu zdobywa Paryż ze wskaźnikiem na poziomie 63,2 proc. Ale co ciekawe, chcąc wskazać obszar, który wypadł najsłabiej, jest to: otwartość, tolerancja i zaufanie... W tym obszarze bardzo dobrze radzi sobie Londyn (49,5 proc), ale jego ogólny wskaźnik, to ledwie ponad połowa punktów, które zgarnął Paryż (34,7 proc)

W pierwszej dziesiątce znajdują się aż 4 miasta szwajcarskie: Zurich, Berno, Bazylea i Genewa.

Polecamy przejrzeć wyniki badań na temat Lublina!

Cały raport do pobrania ze strony Komisji Europejskiej.

Interaktywne narzędzie z infografikami.

Film promujący badanie.

źródło artykułu: Eurodesk Polska


Wiadomość pochodzi z serwisu lublin.ngo.pl

Źródło: Eurodesk Polska
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • miasto
  • sztuka
  • współpraca międzynarodowa