Przejdź do treści głównej

UEPiK. „Mała księgowość” NGO w poradnik.ngo.pl

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-07-14, 06:04
archiwalne
Organizacje pozarządowe, które w styczniu 2016 r. zdecydowały się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, nie mają w 2017 r. obowiązku składania sprawozdania finansowego. To jeden z przywilejów NGO wybierających prostszą formę księgowości. Zobacz w PORADNIK.NGO.PL, na czym polega uproszczona ewidencja.

Możliwość stosowania uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK) pojawiła się w 2015 roku. Organizacja nie prowadzi pełnej księgowości, tylko uproszoną. Jest zwolniona z obowiązku przygotowywania corocznego sprawozdania finansowego. Nie dotyczą jej skomplikowane zasady z ustawy o rachunkowości. To opcja specjalnie dla organizacji pozarządowych – zasady uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów opisuje ustawa o działalności pożytku oraz specjalne rozporządzenie.

sprawdź: Co to jest uproszczona ewidencja przychodów i kosztów
 w PORADNIK.NGO.PL
 

Wybierając w styczniu 2016 r. UEPiK
Organizacja pozarządowa została zwolniona z obowiązku składania sprawozdania finansowego w 2017 r. (to obowiązek ciążący na wszystkich innych NGO, które nie wybrały UEPiK). Chodzi o sprawozdania finansowe za 2016 r., które właśnie teraz – na przełomie czerwca i lipca – organizacje składają do US, KRS czy MRPIPS (zobacz na infografice: terminy i obowiązki sprawozdawcze 2017).


Oczywiście zwolnienie dotyczyć będzie również kolejnych lat, ale przy zachowaniu zasady, że nie składamy sprawozdania finansowego za rok, w którym prowadziliśmy UEPiK.

Organizacje często pytają, jaka jest podstawa prawna; co pozwala im nie składać sprawozdania finansowego. Zwolnienie to zawarte jest w ustawie o rachunkowości. Obowiązek składania sprawozdania wynika z ustawy o rachunkowości. Ale znajduje się w niej też przepis (art. 2. ust. 5.), który mówi, że NGO stosujących UEPiK nie dotyczą zasady z ustawy o rachunkowości. Dosłownie: prowadzą one UEPiK na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku. A te zasady – z ustawy o pożytku – nie zawierają wymogu składania sprawozdań finansowych.

Ważne jest, kiedy (na który rok) wybraliśmy uproszczoną ewidencję oraz czy zrobiliśmy to skutecznie (czy zgłosiliśmy wybór UEPiK do urzędu skarbowego w określonym terminie).


Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów to ściśle określone rozporządzeniem zestawienie przychodów i kosztów w układzie pozwalającym na zebranie danych potrzebnych do wypełnienia deklaracji CIT-8. W UEPiK nie ma ewidencji operacji pieniężnych np.: kasy, wyciągów bankowych, zaliczek, rozrachunków. Nie ma też miejsca na księgowe wyodrębnienie kosztów projektów finansowanych z dotacji (co w przypadku większości dotacji jest obowiązkowe). Jak w takim razie prowadzić UEPiK? Pomocne będą wyjaśnienia i formularze, które znajdziesz w PORADNIK.NGO.PL.
 

Skorzystaj ze wszystkich tekstów na temat uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK), które zgromadziliśmy w dziale: KSIĘGOWOŚĆ I FINANSE w poradnik.ngo.pl.
 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • księgowość
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • władze organizacji