Przejdź do treści głównej

Nordic walking gostyńskimi ścieżkami [relacja]

autor(ka): Leszek Niemczyk
2017-07-07, 09:45
użytkownik
Zajęcia nordic walking zaproponowało mieszkańcom Gostynia Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich. W okresie od kwietnia do czerwca odbyło się 10 rajdów nordic walking ścieżkami wytyczonymi na terenie powiatu gostyńskiego.

Nordic Walking jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sportów masowych w Europie i na świecie. Jest to idealna forma aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Tego typu zajęcia zaproponowało mieszkańcom Gostynia Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich. W okresie od kwietnia do czerwca odbyło się 10 rajdów nordic walking ścieżkami wytyczonymi na terenie Powiatu Gostyńskiego. Wzięło w nich udział około 25 osób. Projekt o nazwie „Zdrowo, aktywnie, towarzysko, czyli z nordic walking gostyńskimi ścieżkami” współfinansowany był przez Powiat Gostyński.

Zajęcia miały zachęcić mieszkańców do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Podczas treningów uczestnicy zapoznają się z prawidłową techniki nordic walking przede wszystkim: sposób trzymania kija, czy prawidłowy rytm marszu i pracy ramion - przekazuje Agnieszka Matysiak – instruktor nordic walking - Podczas marszu pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet do 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich – dodaje.

Na pierwszych zajęciach uczestniczki kursu zostały poproszone o wykonanie w domu próby Ruffiera - testu oceniającego wydolność fizyczną człowieka. Test polega na oznaczeniu tętna spoczynkowego, a następnie wykonaniu 30 przysiadów w ciągu 1 minuty i dwukrotnym oznaczeniu tętna: bezpośrednio po próbie i po 1 minucie wypoczynku siedząc. Podstawiając wyniki do odpowiedniego wzoru otrzymamy wskaźnik Ruffiera określający wydolność. Uczestniczki dokonały powtórnego pomiaru wskaźnika na zakończenie zajęć i porównały z pierwszym wynikiem. 60 % uzyskało wynik wyższy niż przed trzema miesiącami.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu
Organizator:

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu

Adres:

Tuwima 44, 63-800 Gostyń, woj. WP

Tel.:

655 720 594

E-mail:

stowarzyszenie@zsz-gostyn.com.pl

Www:

http://www.stowarzyszenie.zsz-gostyn.com.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • rekreacja
  • sport, wypoczynek