Przejdź do treści głównej

Nasz partner brytyjski tym razem odwiedził Polskę! [relacja]

autor(ka): Natalia Kęsek
2017-06-29, 13:29
użytkownik
Franczyzy społeczne oraz współpraca ponadnarodowa to tematy coraz bardziej popularne w Polsce. Dostrzegając ich rolę, Centrum PISOP realizuje projekt pn. „FELIKS – Franczyza jako Efektywna i Lokalna Idea Kooperacji Społecznej” (“Franchising as an Effective Local Idea with Knowledge and Support”).

W ramach projektu pracujemy nad stworzeniem i wdrożeniem modelu franczyzy społecznej, bazując na doświadczeniach brytyjskich. W tych działaniach pomagają nam partnerzy projektowi – Stowarzyszenie Inicjatyw Niezwykłych oraz partner ponadnarodowy Network for Europe, którego przedstawicielem jest Andy Churchill.

Pierwsze działania projektowe już się odbyły – przedstawicielki Centrum PISOP odwiedziły Wielką Brytanię, aby dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzone są franczyzy i jakie wyzwania czekają przy ich realizacji. Kolejna wizyta odbyła się już w Polsce. W dniach 20 – 24 czerwca Poznań odwiedził Andy Churchill, nasz brytyjski partner.

Podczas wizyty w Poznaniu A. Churchill miał możliwość obserwowania 3 ważnych obszarów naszych działań.

Na początku wizyty poznał aktywnych liderów lokalnych, którzy realizują swoje działania na terenie całej Wielkopolski. Podczas dyskusji, podzielił się brytyjskimi przykładami innowacyjnych działań – przede wszystkim w zakresie kultury, wsparcia młodzieży i seniorów. Dodatkowo, opowiedział o sieciowaniu organizacji pozarządowych i innych podmiotów w Wielkiej Brytanii. Następnie w Młodzieżowym Klubie Filmowym prowadzonym przez Stowarzyszenie Pedagogów Społecznych Riposta, miał możliwość poznać działania organizacji pozarządowej wspierającej dzieci i młodzież.

Drugi dzień przeznaczony był na poznanie aktywności obywatelskiej w Poznaniu oraz działanie Centrów Inicjatyw Lokalnych – najpierw odwiedziliśmy Stowarzyszenie ASTER w Kiekrzu, które działa głównie w zakresie aktywizowania lokalnej społeczności, głównie osób starszych i prowadzi Klub Seniora. Następnie A. Churchill uczestniczył w konferencji prasowej w Schronie Kultury Europa, podczas której opowiedzieliśmy o aktywności obywatelskiej w Poznaniu, działających CIL oraz ogłoszone zostały wyniki Konkursu Mikrodotacji Centrum Inicjatyw Lokalnych Poznań 2017.

W piątek z kolei zorganizowany był dzień z przedsiębiorczością społeczną. Podczas spotkania z Panią Aleksandrą Andrzejewską z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, przybliżona została tematyka ekonomii społecznej i działań z tego zakresu w Wielkopolsce. Kontynuacją tego tematu była wizyta w Restauracji Dobra i Wino oraz Kawiarni Dobra, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Pan Dominik Marszałek, Prezes Kawiarni, dyskutował z naszym gościem na temat możliwości zwiększania szans osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy.

Wizyta A. Churchilla w Polsce była bardzo efektywna oraz obfitująca w ciekawe refleksje i stwarzająca możliwości nawiązania współpracy między podmiotami polski a brytyjskimi. Wszystkim osobom, które umożliwiły naszemu gościowi poznanie praktyk z zakresu ekonomii społecznej dziękujemy!

Kolejna wizyta studyjna, tym razem w Liverpoolu – już w sierpniu! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wizyty.


Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego wielkopolska.ngo.pl
Źródło: Centrum PISOP
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • ekonomia, rynek pracy
  • ekonomia społeczna
  • wspieranie przedsiębiorczości
  • współpraca międzynarodowa