Przejdź do treści głównej

Pożegnanie z roamingiem

autor(ka): Anna Dworak
2017-06-27, 10:04
użytkownik
fot. thestocks.im
„Roam like at home” – to nowa forma rozliczeń, dzięki której obywatele Unii Europejskiej płacą za połączenia i wiadomości na takich samych warunkach jak w kraju zamieszkania. W związku z tym mamy dobrą wiadomość – zbliżające się wakacje będą tańsze od poprzednich dla osób korzystających z telefonów komórkowych. Więcej szczegółów w poniższym artykule.

Czym jest roaming?

Korzystasz z roamingu, gdy będąc za granicą dzwonisz i wysyłasz smsy ze swojego telefonu – oczywiście posiadając kartę SIM zarejestrowaną w naszym kraju. Do tej pory w takiej sytuacji operator Twojej sieci komórkowej płacił zagranicznemu operatorowi za korzystanie z jego sieci. Opłata za korzystanie z telefonu podczas podróży poza granicami kraju stanowiła koszt, który był doliczany do naszego rachunku za telefon. W związku z tym nasz rachunek po powrocie był większy od standardowego. Było to uciążliwe dla Europejczyków, dlatego też sprawa za opłat za korzystanie z telefonów komórkowych za granicą zainteresowała Komisję Europejską już 2007 roku.

Koniec opłat

Od 15 czerwca 2017 roku nie mamy już roamingu – każda osoba podróżująca po terytorium Unii Europejskie może korzystać ze swojego telefonu na takich samych zasadach jak w kraju ojczystym – nie ponosząc żadnych dodatkowych opłat. Co to oznacza w praktyce? Jeśli wykupiłeś sobie pakiet np. minut do wykorzystania na terenie naszego kraju, od teraz każde połączenie z numerem w innym kraju Unii Europejskiej będzie rozliczane w ramach tego pakietu tak jakby rozmowa odbywała się w obrębie naszego kraju. Operatorzy nie mają prawa doliczyć za to dodatkowych opłat.

Więcej informacji

Zniesienie roamingu jest ważna informacją w szczególności dlatego, że za pasem wakacje – czas wzmożonych wyjazdów. Więcej praktycznych wskazówek dotyczących podróży za granicą znajdą Państwo na fanpage’u Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław. W lipcu będziemy prowadzić cykl „Europejczyk w podróży”.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław ma swoją siedzibę we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i należy do sieci informacyjnej Komisji Europejskiej. Naszym zadaniem jest udzielanie informacji obywatelom o Unii Europejskiej. W przypadku jakiś pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu!


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Strona PIEED-Wrocław
Miejsce: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, woj. dolnośląskie
Data wydarzenia: od 2017-07-01
Organizator:

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław

Adres:

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, woj. dolnośląskie

Tel.:

+48 71 723 73 51

E-mail:

europedirect-wroclaw@europedirect-wroclaw.pl

Www:

http://www.europedirect-wroclaw.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja europejska