Przejdź do treści głównej

Ruszyła akcja: Powiedz NIE wścibskim parkometrom

autor(ka): Fundacja Panoptykon
2017-06-26, 12:27
To wspólny pomysł Panoptykonu i GKR Legal. Fundacja i kancelaria zachęcają do składania skarg na działanie parkometrów z elektroniczną klawiaturą, które umożliwiają służbom – niezgodne z Konstytucją - gromadzenie danych osobowych.

Podczas płacenia za postój urządzenia żądają od kierowców numeru rejestracyjnego pojazdu. Tymczasem 13 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że uchwała wprowadzająca w stolicy obowiązek podawania takich danych podczas parkowania jest niezgodna z prawem. Działanie urządzeń narusza zasady ochrony danych osobowych i Konstytucję.

Pracownicy służb miejskich mogą bez trudu połączyć numer rejestracyjny z właścicielem pojazdu. - Przechowywane przez lata informacje o miejscach i godzinach parkowania tworzą całkiem imponującą bazę wiedzy o każdym kierowcy, dlatego tablice rejestracyjne to podlegające ochronie dane osobowe – zauważa Wojciech Klicki z Panoptykonu.

Fundacja razem z kancelarią GKR Legal przygotowała przewodnik, w którym krok po kroku wyjaśnia jak wezwać radę miasta do usunięcia naruszenia prawa, a w ostateczności zaskarżyć uchwałę rady miasta. Każdy kierowca może zrobić to w swoim mieście. http://www.panoptykon.pl/

Jeśli wspomniany wyrok się uprawomocni, władze Warszawy będą musiały skończyć ze zbieraniem danych osobowych kierowców. Gdy do chwili wejścia w życie wyroku władze Warszawy nie przeprogramują parkomatów w ten sposób, aby pozwalały na uiszczenie opłaty bez wpisywania numeru rejestracyjnego, to moim zdaniem, nie będzie w ogóle obowiązku wnoszenia opłaty, bowiem jej wniesienie – w sposób określony uchwałą – stanie się niemożliwe - mówi dr Tomasz Ludwik Krawczyk z kancelarii GKR Legal, która prowadziła precedensową sprawę dotyczącą warszawskich parkometrów.

Prawdopodobnie Warszawa zaskarży wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak decyzja sądu będzie miała lokalny charakter i bezpośrednio nie zmieni sytuacji w innych miastach.

https://www.gkrlegal.pl/wscibskie-parkometry-akcja-gkr-legal-i-fundacji-panoptykon/


Pliki do pobrania

Źródło: Fundacja Panoptykon
Organizator:

Fundacja Panoptykon

Adres:

Orzechowska 4 4, 02-068 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

Tel.:

660 074 026

E-mail:

fundacja@panoptykon.org

Www:

http://www.panoptykon.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • komunikacja, transport
  • miasto
  • rozwój lokalny