Przejdź do treści głównej

Młodzież Partnerstwa Wschodniego

autor(ka): opr. MW, ue.ngo.pl
2017-06-26, 09:22
archiwalne
- W ramach Partnerstwa Wschodniego, w dziedzinie młodzieży, zbliżamy się do takiego poziomu kooperacji, jaki mamy między krajami UE – mówił w Warszawie Johannes Hahn. 23 czerwca 2017 r. komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji ws. rozszerzenia zainaugurował drugi dzień III Forum Młodzieży Partnerstwa Wschodniego, wziął udział w Dialogu Obywatelskim, a także spotkał się z ministrem spraw zagranicznych.

W swojej mowie inauguracyjnej, komisarz przestawił wizję dalszego rozwoju w ramach Partnerstwa Wschodniego, która ma opierać się m.in. na:

  • rozwoju gospodarczym
  • umacnianiu instytucji państwowych, praworządności, dobrym rządzeniu
  • efektywności energetycznej, sprawach środowiska
  • mobilności i kontaktach międzyludzkich.

Komisarz wskazywał, że to właśnie ludzie młodzi z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy są "motorem zmian", od których zależy przyszłość Partnerstwa Wschodniego.

- Patrząc na naszą współpracę w dziedzinie młodzieży, zbliżamy się do takiego poziomu kooperacji w ramach Partnerstwa Wschodniego, jaki mamy między państwami członkowskimi UE. Wy, młode pokolenie, w pełni korzystacie z unijnych udanych programów wsparcia, takich jak chociażby ERASMUS+ - powiedział komisarz Hahn.

Wśród korzyści, jakie UE oferuje młodzieży z krajów Partnerstwa Wschodniego Johannes Hahn wymienił programy: Erasmus i Erasmus+, Kreatywna Europa, Horyzont 2020, czy stypendia w ramach działania "Maria Skłodowska-Curie". Komisarz zaznaczył także, że do końca 2017 roku aż 500 szkół z terenów krajów Partnerstwa Wschodniego będzie połączonych w ramach unijnego programu e-Twinning.

- Wiele wyzwań przed nami, niektóre z nich są ogromne, ale jest to w naszym wspólnym interesie, aby je pokonać – zakończył przemówienie komisarz.

Podczas pobytu w Warszawie komisarz uczestniczył również w Dialogu Obywatelskim, w ramach którego spotkał się z grupą młodych osób: dawnymi uczestnikami programu Erasmus/Erasmus+, studentami, którzy obecnie są na wymianie w ramach tej unijnej inicjatywy oraz ze studentami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Podczas Dialogu odpowiadał na pytania młodzieży m.in. na temat przyszłości współpracy krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską, a także zniesienia wiz dla obywateli tych państw.

W piątek Hahn spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim przygotowań do V Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Brukseli 24 listopada 2017 r. Minister zaprezentował komisarzowi polskie oczekiwania i priorytety przed szczytem.

- Zależy nam na tym, aby szczyt pozwolił na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć Partnerstwa Wschodniego, a także wskazał kierunek przyszłej współpracy. Ważne, aby uznać europejskie aspiracje Gruzji, Mołdawii i Ukrainy i zachęcić państwa Partnerstwa Wschodniego do dalszej integracji z Unią Europejską – powiedział Waszczykowski.


Informacja pochodzi ze stron internetowych instytucji europejskich.

Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • młodzież
  • partnerstwa międzynarodowe