Przejdź do treści głównej

KE ogłosi konkurs na wyświetlacz dotykowy dla osób niewidzących

autor(ka): opr. MW, ue.ngo.pl
2017-06-24, 11:13
Osoby z upośledzeniem wzroku mają poważne trudności z dostępem do informacji cyfrowych, mimo takich ułatwień jak np. syntezatory mowy i specjalne klawiatury. Zwłaszcza, gdy informacja składa się z elementów graficznych, które są szczególnie trudne do przetłumaczenia na język Braille’a. Wyświetlacze dotykowe lub technologia haptyczna mogą znieść ograniczenia w komunikacji, przekazując teksty i grafiki przez dotyk.

Tematem tym zainteresowała się Komisja Europejska i postanowiła zorganizować konkurs „Horizon Prize – Tactile Display”, w którym do zdobycia jest 3 mln euro. Ta nagroda ma zachęcić do opracowania niedrogiego wyświetlacza dotykowego, zdolnego do przekazywania informacji cyfrowych zarówno w formie alfabetu Braille’a, jak i dotykowej grafiki. Rozwiązanie ma ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym dostęp do zasobów cyfrowych.

Otwarcie konkursu zostanie ogłoszone 17 kwietnia 2018 r. Wnioski będzie można składać do 27 listopada 2018 r.

Technologia haptyczna ułatwia rozwój świadomości przestrzennej i daje użytkownikom większą niezależność w wykonywaniu codziennych zadań. Poza rolą integracji społecznej, urządzenie ma wspierać umiejętność czytania i pisania wśród niewidomych uczniów, a także pomagać w kwestiach związanych z zatrudnianiem osób z wadami wzroku.

Organizacje na temat konkursu dostępne są na stronie Dyrekcji Generalnej KE ds. Badań Naukowych i Innowacji.


Informacja pochodzi ze stron internetowych administracji publicznej.

Źródło: Biuro Regionalne Województwa Podlaskiego w Brukseli
Data wydarzenia: od 2018-04-17 do 2018-11-27
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja społeczna
  • nowe technologie
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • rynek pracy