Przejdź do treści głównej

Młodzież z zachodniopomorskiego inspiruje [relacja]

autor(ka): Ilona Knapik
2017-06-23, 13:38
użytkownik
Blisko 70 szkół z całej Polski, w tym 1 z zachodniopomorskiego, wzięło udział w XVIII edycji Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. OPPM to święto uczestników oraz uczestniczek programów edukacyjnych, którzy przez cały rok angażowali się w różne projekty i w ten sposób zmieniali na lepsze swoje szkoły i najbliższe otoczenie.

Głowy pełne pomysłów

Efekty projektów edukacyjnych realizowanych z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) pokazali na Zamku Królewskim uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie.

Młodzież brała udział w programie CEO Młody Obywatel. Młodych obywateli w szczególności zainteresowało codzienne funkcjonowanie w areszcie śledczym, z którym ich szkoła sąsiaduje. Życie za kratami poznawali poprzez rozmowy z pracownikami, osadzonymi oraz uczniami, którzy codziennie mijają groźny budynek. Właśnie na ten temat przygotowali reportaż i fotoreportaż. Natomiast druga grupa pracowała nad zmianą planu rewitalizacji Placu S. Batorego. Uczniowie przeprowadzili warsztaty przyszłościowe, na których zbierali głosy wszystkich zainteresowanych mieszkańców, bez względu na wiek. Inicjatywa młodzieży była tym bardziej cenna, że przed tworzeniem koncepcji rewitalizacji Placu Batorego nie odbyły się konsultacje społeczne, więc to uczniowie umożliwili wypowiedzenie się innym na temat. W efekcie doprowadzili do uwzględnienia w projekcie rewitalizacji Placu Batorego funkcjonalności zgłaszanych przez mieszkańców.

– Uczniowie przygotowują naprawdę niesamowicie inspirujące rzeczy i pokazują, że uczenie się w szkole może być ciekawą przygodą – mówi Michał Tragarz, koordynator OPPM. – OPPM w tym roku osiągnął pełnoletność, a to najlepszy dowód na to, że taka platforma wymiany doświadczeń jest wszystkim potrzebna – dodaje Michał Tragarz.

To samo przyznają przedstawiciele szkół, którzy wzięli udział w tegorocznym OPPM, podkreślając, że dla uczniów i uczennic przyjazd do Warszawy i zaprezentowanie efektów pracy przed ogólnopolską publicznością to także wyróżnienie i nagroda za robienie znacznie więcej niż wymaga podstawa programowa.

W trakcie OPPM specjalny punkt informacyjny przygotował również Rzecznik Finansowy, który był jednym ze sponsorów wydarzenia. Rzecznik to instytucja, która opracowała raport na temat ubezpieczeń szkolnych i wyjaśniła, na co w praktyce zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczyciela NNW oraz jakie są zasady odpowiedzialności dyrekcji i nauczycieli za wypadki. Raport dostępny jest tutaj.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja obywatelska
  • młodzież