Przejdź do treści głównej

Międzynarodowy Rowerowy Zlot Miast Partnerskich Legnicy z okazji 20-lecia Ekoramy [relacja]

autor(ka): Robert Pirecki
2017-06-23, 09:50
użytkownik
W maju 2017 r. Stowarzyszenie Turystki Rowerowej EKORAMA-LEGNICA obchodziło dwudziestolecie powstania Klubu. Swoją historię rozpoczęła w 1997 r. jako klub oddziału PTTK przy Hucie Miedzi „Legnica”. Od 2000 roku EKORAMA-LEGNICA współpracuje z Urzędem Miasta, dzięki temu nawiązano kontakty z klubami rowerowymi w miastach partnerskich Legnicy. Goszczono i przyjmowano u siebie rowerzystów z Niemiec, Ukrainy, Czech oraz Francji.

Sześć lat temu Ekorama usamodzielniła się tworząc stowarzyszenie co pozwoliło rozwinąć działalność.

Z okazji jubileuszu przybyli na obchody, rowerzyści z miast partnerskich Wuppertal w Niemczech, Blansko w Czechach, Drohobycz na Ukrainie oraz rowerzyści z Zielonej Góry, Wrocławia, Kiekrza, Gniezna, Wolsztyna i inni sympatycy jazdy rowerem.

Wszyscy uczestnicy nocowali w Hotelu Qubus, którego pozytywna atmosfera i gościnność, zapewniły dobry start na zaplanowane rajdy. Na przywitanie goście otrzymali zestaw pamiątkowy w którym znalazł się kubek turystyczny z logo Fundacji KGHM, drobne upominki i bardzo ważne dla rowerzysty mapy. Obchody odbywały się w przeciągu trzech dni. Każdy dzień miał swój magiczny rajd tematyczny. Pierwszy wyjazd był najdłuższy i najtrudniejszy ponieważ wynosił około 70 kilometrów i zdarzyło się po drodze parę wyczerpujących podjazdów. W przyjaznym dla rowerzystów mieście Jaworze, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta mogliśmy zwiedzić przepiękną Salę Rajców w Ratuszu. Kolejnym punktem była agroturystyka Biały Dom w Luboradzu. Przygotowano dla uczestników domowe polskie posiłki, ciasta, pieczone ziemniaki oraz odbył się międzynarodowy mini mecz piłkarski. Kulminacją tego dnia był nocny rajd Śladami Benjamina Bilsego z fragmentami muzyki kompozytora. W czasie rajdu rowery i rowerzyści byli rzęsiście oświetleni na wszystkie możliwe kolory. Finał nocnego rajdu odbył się na dziedzińcu Akademii Rycerskiej przy zgaszonych światłach. Wjeżdżająca grupa rowerzystów została gorąco powitana przez publiczność zgromadzoną na dziedzińcu w oczekiwaniu magicznego a jednocześnie bardzo dynamicznego spektaklu teatru Avatar (Historia pana Benjamina). Wszyscy widzowie byli zachwyceni a niemieccy rowerzyści oprócz tego zaskoczeni, ponieważ nie znali dobrze twórczości tego muzyka. Magię tego wieczoru tworzył sam Przemysław Corso.

Drugi dzień rozpoczął się bardzo uroczyście: od przywitania uczestników Zlotu przez Prezydenta Miasta Legnicy Pana Tadeusza Krzakowskiego. Po symbolicznej „odprawie” Pana Prezydenta grupa wyruszyła do Legnickiego Pola. Serdeczne zaangażowanie Urzędu Legnickiego Pola stworzyło uczestnikom Zlotu magię historii ziemi legnickiej: zwiedzano bazylikę św. Jadwigi oraz muzeum Bitwy pod Legnicą. W wiosce mongolskiej w Raczkowej przeżyliśmy niezwykły efekt przeniesienia historii z muzeum do realnych warunków.

Wieczorem odbyło się przyjęcie z okazji 20 rocznicy powstania Klubu Ekorama na pięknej Sali Klubu Nauczyciela przy ul Jordana. Rozpoczęto występem młodzieżowego ukraińskiego zespołu muzycznego z IV Liceum Ogólnokształcącego co było ukłonem w stronę ukraińskich gości. Następnie uroczyście strzelono szampanem i rozpoczęto poczęstunek jubileuszowym tortem. Niezwykłą atrakcją był drugi tort przywieziony przez zaprzyjaźniony klub NASA z partnerskiego miasta Blanska.

Prezes Robert Pirecki, przywitał gości i podziękował wszystkim za udział w tworzeniu historii Ekoramy. Szczególne podziękowania złożono Pani Janinie Lisowskiej, dzięki której powstały międzynarodowe kontakty rowerzystów z miast partnerskich Legnicy. Poszczególni mówcy wspominali początki Ekoramy oraz miłe wydarzenia z nią związane. Szczególnie wyróżnienie otrzymała Ekorama od nadburmistrza miasta Wuppertal, który w swoim piśmie gratulował Ekoramie 20-letniej działalności. Klub Grune Weg z miasta Wuppertal przekazał zaproszenie na obchody 20-lecia swojego powstania oraz przekazał, że Ekorama będzie miłym gościem na przygotowywanych uroczystościach z okazji 25-lecia podpisania umowy partnerskiej między miastami Legnica i Wuppertal. Podczas uroczystej kolacji Roberta Pireckiego mianowano honorowym mieszkańcem miasta Wuppertal.

Trzeci dzień Międzynarodowego Rowerowego Zlotu odbył się pod hasłem „magiczna woda dla rowerzystów”: od stawu w ośrodku wypoczynkowym „Bagienko” w Raszowej do legnickiego kąpieliska „Kormoran” życzliwie udostępnionego przez legnicki OSiR. Po rowerowej podróży przez piękne Lasy Lubińskie uczestnicy rajdu wzięli udział w zawodach łuczniczych i kosztowali polskie narodowe potrawy. Na kąpielisku Kormoran wspólnie z „Legnickimi Morsami” odbyła się symboliczna kąpiel w „przerębli”. Przerębel utworzono z dużymi kostkami lodu. Po kąpieli wszyscy uczestnicy mogli się częstować przy szczodrze zastawionych stołach, przygotowanych przez Urząd Miasta Legnicy, kontynuując turystykę kulinarną po naszym kraju.

Wieczorne spotkanie wyjątkowo bez rowerów odbyło się w lokalu „Praga” co było miłą niespodzianką dla Czeskich gości. W serdecznej atmosferze podjęto zobowiązanie aby następne rajdy organizować we wspólnym międzynarodowym gronie. Realizuje się w ten sposób idea „Zielonej Drogi” zainicjowanej w Anglii w mieście South Tyneside i przywieziona rowerami do Legnicy przez rowerzystów z miasta Wuppertal. Idea „Zielona Droga” to pomysł utworzenia dróg rowerowych łączących wszystkie miasta i państwa w Europie. Ekorama zawiozła tę ideę na Ukrainę i wierzymy, że gdy zapanuje pokój w tym kraju rozwiną się magistrale rowerowe, które istnieją już w większości krajów europejskich.

Uroczystości związane z 20-leciem Ekoramy były objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Legnicy.

Międzynarodowy Rowerowy Zlot Miast Partnerskich Legnicy nie byłby tak wyjątkowy gdyby nie otrzymał wsparcia od Fundacji KGHM Polska Miedź.

Podziękowania składamy gminie Legnickie Pole za duże zaangażowanie w pomoc przy organizacji Zlotu. Dziękujemy Urzędowi miasta Jawor, Teatrowi Avatar, agroturystyce „Biały Dom” w Luboradzu, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy imienia Bohdana Ihora Antonycza, Szkolnemu Schronisku Młodzieżowemu w Legnicy.


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej EKORAMA-LEGNICA
Miejsce: Legnica
Organizator:

Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej Ekorama-Legnica

Adres:

Senatorska 46 lok. 5, 59-220 Legnica, woj. DS

Tel.:

768 620 100

E-mail:

ekorama@o2.pl

Www:

http://ekorama.legnica.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • miasto
  • rowery
  • rozwój lokalny
  • wspólnoty i społeczności lokalne
  • współpraca międzynarodowa