Przejdź do treści głównej

Młodzież z lubelskiego inspiruje [relacja]

autor(ka): Ilona Knapik
2017-06-22, 13:33
użytkownik
archiwalne
Blisko 70 szkół z całej Polski, w tym 4 z lubelskiego, wzięło udział w XVIII edycji Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych (OPPM) w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. OPPM to święto uczestników oraz uczestniczek programów edukacyjnych, którzy przez cały rok angażowali się w projekty edukacyjne i w ten sposób zmieniali na lepsze swoje szkoły i najbliższe otoczenie.

Głowy pełne pomysłów

Efekty projektów edukacyjnych realizowanych z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) pokazali na Zamku Królewskim uczniowie i uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, Zespołu Szkół Nr 4 Gimnazjum Nr 2 w Dęblinie i Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim był reprezentowany przez dwie grupy biorące udział w programach CEO Młody Obywatel i PoczytajMy. Młodzi Obywatele przygotowali fascynujący fotoreportaż o podróżach i podróżnikach z terenu powiatu radzyńskiego, odbyli wycieczkę śladami Samuela Szemiota- barokowego podróżnika z powiatu radzyńskiego, autora pierwszego przewodnika turystycznego po tych ziemiach, zorganizowali wystawę zdjęć w Kawiarni i Herbaciarni Artystycznej Kofi&Ti a także spotkanie z bohaterami reportażu. Natomiast grupa biorąca udział w PoczytajMy propagowała czytanie książek wśród dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i spotykała się z nimi co dwa tygodnie, by wspólnie rozwijać miłość do książek. Z kolei uczniowie i uczennice z Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim biorący udział w programie Weź oddech zaangażowali się w działania na rzecz ochrony czystego powietrza. To właśnie z inicjatywy młodzieży m.in. został ustanowiony Radzyński Dzień bez Samochodu. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie w ramach programu CEO Młody Obywatel przygotowała film i fotoreportaż o tym, co łączy Polaków – mieszkańców Lublina z żyjącymi po sąsiedzku obcokrajowcami.

– Uczniowie przygotowują naprawdę niesamowicie inspirujące rzeczy i pokazują, że uczenie się w szkole może być ciekawą przygodą – mówi Michał Tragarz, koordynator OPPM. – OPPM w tym roku osiągnął pełnoletność, a to najlepszy dowód na to, że taka platforma wymiany doświadczeń jest wszystkim potrzebna – dodaje Michał Tragarz.

To samo przyznają przedstawiciele szkół, którzy wzięli udział w tegorocznym OPPM, podkreślając, że dla uczniów i uczennic przyjazd do Warszawy i zaprezentowanie efektów pracy przed ogólnopolską publicznością to także wyróżnienie i nagroda za robienie znacznie więcej niż wymaga podstawa programowa.

W trakcie OPPM specjalny punkt informacyjny przygotował również Rzecznik Finansowy, który był jednym ze sponsorów wydarzenia. Rzecznik to instytucja, która opracowała raport na temat ubezpieczeń szkolnych i wyjaśniła, na co w praktyce zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczyciela NNW oraz jakie są zasady odpowiedzialności dyrekcji i nauczycieli za wypadki. Raport dostępny jest tutaj.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja obywatelska
  • młodzież