Przejdź do treści głównej

Pielęgnując szacunek do ojczyzny najmniejszej [relacja]

autor(ka): Małgorzata Krajczok
2017-06-22, 09:24
użytkownik
Jedno ze stanowisk gry terenowej - Kapsuła Czasu, fot. Damian Bizoń.
O 700-leciu Czernicy i o tym, że współpraca jest kluczem do sukcesu.

Rok 2017, w sposób niezwykły, wpisuje się w codzienność naszej wsi z uwagi na jubileusz 700- lecia. Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz wraz z Gminą Gaszowice, tradycyjnie w uroczystość Bożego Ciała, zorganizowali już po raz szósty Piknik Historyczny. Przygotowania do tegorocznego wydarzenia, które miało miejsce 15 czerwca 2017 r, stanowiły dla członków Stowarzyszenia nie lada wyzwanie. Sztab ludzi pracował wiele tygodni wcześniej po to, żeby stworzyć niezwykłą, piknikową atmosferę. Prawie 50 osób czuwało nad tym, żeby w dniu imprezy zamkowa przestrzeń była bezpieczna, a zabawa – niezapomniana. W organizację wydarzenia włączyły się lokalne grupy: Seniorzy z Wigorem, harcerze, Wolontariusze, grupa FotoSpichlerz, Strażacy, teatr SAFO, Szkoła Postawowa im. H. M. Góreckiego z Czernicy, grupy działające przy Ośrodku Kultury w Czernicy oraz wielu innych, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska. Faktem jest, że współpraca jest kluczem do sukcesu – i to podkreślamy wielokrotnie, po każdym wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do lokalnego celebrowania tego niezwykłego, czernickiego jubileuszu.

Po raz czwarty odbył się uliczny bieg czernicki. W tym roku był on o tyle wyjątkowy, że stanowił bieg międzynarodowy. Stało się tak za przyczyną naszych Gości zza południowej granicy, a dokładnie rzecz biorąc – z zaprzyjaźnionego miasta Litultovice. Po raz pierwszy w historii biegu udało się spełnić nasze wielkie marzenie – mieliśmy do dyspozycji elektroniczny pomiar czasu. Pracy i tak było co nie miara – bo i zawodników w tym roku było ponad trzystu. Jednakże, jak widać – trzeba mieć marzenia, bo się spełniają. Przed startem biegu zaprzyjaźnieni hodowcy gołębi wypuścili w niebo swoich skrzydlatych przyjaciół. Jak zwykle mieszkańcy Czernicy nas nie zawiedli – tradycyjnie nasi biegacze byli dopingowani przez stworzone na trasie Strefy Kibica. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w tak ciekawym miejscu, gdzie społeczność lokalna pełna jest zaangażowania i kreatywności. Bieg został zabezpieczony przez zaprzyjaźnionych motocyklistów, strażaków, policjantów oraz opiekę medyczną. W tym roku odbył się także trzeci bieg dziecięcy, który również wzbudzał wielką radość. Nasze pociechy fenomenalnie pokazały dorosłym, jak potrafią aktywnie świętować jubileusz swojej wsi. Dla najmłodszych została przygotowana gra terenowa. Staraliśmy się w ciekawy oraz atrakcyjny sposób przemycić rodzimą historię. Dzieci mogły przekonać się kim jest Tomisław i Bogusza, skąd w Czernicy wzięły się świnki, pozostawić ślad w Kapsule Czasu, zagłosować podczas plebiscytu, przekonać się, że Jan III Sobieski jest związany z naszą wsią, dowiedzieć się, że górnictwo w Czernicy sięga swoją historią 220 lat wstecz, przekonać się jak bywa w wiejskiej zagrodzie. Każdy uczestnik, po przejściu trasy, otrzymał czernicką świnkę – jako dowód na to, że poznał kawałek czernickiej historii. Na scenie pojawili się także nasi milusińscy, którzy zaprezentowali swoje wokalne talenty. Każdy uczestnik mógł wybić sobie jedyną i niepowtarzalną czernicką, jubileuszową monetę. Smakosze lokalnych potraw mogli zakosztować w kołoczu i napić się aromatycznej kawy, a nawet skosztować lokalnego miodu. W godzinach popołudniowych wypuszczono dziesiątki kolorowych balonów – niech w niebie także się dowiedzą, że Czernica świętuje swoje 700-setne urodziny. Na terenie parku uczestnicy mogli zwiedzić przygotowaną wystawę obrazującą przemiany, jakie zaszły w obszarze naszej wsi na przestrzeni czasu. Dla najmłodszych przygotowano także aktywną strefę gier rodzinnych, która cieszyła się wielkim powodzeniem. Wieczorem wystawiono spektakl pt: „Historie czernickie” w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk. Podczas pikniku towarzyszyły nam także muzyczne klimaty w wykonaniu zespołu „Grafit” oraz „Coast Patrol”.

Podczas Pikniku, oprócz gości z Czech, gościliśmy także uczestników wizyty studyjnej z województwa podkarpackiego, a dokładnie z Góry Ropczyckiej oraz z Fundacji Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych z Bielska Białej, z którą to Fundacją współpracujemy w ramach międzynarodowego projektu LEVER. W przeddzień Pikniku zamieściliśmy na kanale YT teledysk, który powstał z inicjatywy Znaczków oraz ich Przyjaciół.

Raz jeszcze dziękujemy na Waszą obecność, pomoc, współpracę i zaangażowanie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia do zamku.

Małgorzata Krajczok

Lipiec/sierpień na zamku w Czernicy:

- 01.07.2017 r. Galeria Jednego Obrazu, Kawiarnia Rothówka, wstęp wolny.

- 01.07.2017 r., godz. 16:00 do 24:00. Wieczór z grami planszowymi. Ośrodek Kultury w Czernicy. Wstęp wolny.

- 10-14.07.2017 r. Warsztaty wakacyjne, grupa I: Charlie, Matylda i reszta. Koszt 250,00 (pełne wyżywienie, zajęcia pod czujnym okiem animatorów). Kontakt: Horyzonty kultury tel. 664 173 856, 880 466 489.

- 14-18.08.2017 r. Warsztaty wakacyjne, grupa II: Charlie, Matylda i reszta. Koszt 250,00 (pełne wyżywienie, zajęcia pod czujnym okiem animatorów). Kontakt: Horyzonty kultury tel. 664 173 856, 880 466 489.

- 30.07.2017 r. Teatralne Wieczorynki dla Małych i Dużych, bilety do nabycia w kawiarni Rothówka.

- 18-20.08.2017 r. LARP Zameczek ROTH, impreza płatna.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz
Miejsce: Teren parku i Zameczku w Czernicy, 44-282 Czernica, woj. śląskie
Organizator:

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz

Adres:

ul. Wolności 58, 44-282 Czernica, woj. śląskie

Tel.:

506 195 691

E-mail:

sdlspichlerz@gmail.com

Www:

http://www.sdlspichlerz.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • historia
  • kultura
  • rozrywka
  • sport
  • wspólnoty i społeczności lokalne