Przejdź do treści głównej

Liderzy społeczni, dziękujemy!

autor(ka): Justyna Schaefer-Kurkowiak
2017-06-19, 14:19
użytkownik
http://www.sxc.hu/photo/62931
Fundacji NIWA Edukacji i Rozwoju kończy właśnie realizację projektu mającego na celu wspieranie liderów społecznych. Kim jest lider? Czy w dzisiejszych czasach liderzy są nam w ogóle potrzebni? O tym opowiada wiceprezes zarządu Fundacji Monika Wieczorek.

Kim są liderzy społeczni?

Monika Wieczorek: – Liderzy to osoby, które w swoim otoczeniu zauważają potrzebę zmiany i próbują ją wdrożyć. Żeby nazwać je liderami muszą stać na czele grupy ludzi, z którą współpracują, cieszyć się jej uznaniem i zaufaniem. Liderzy społeczni są zwykle związani z daną fundacją, czy stowarzyszeniem. Działają na rzecz określonych osób np. dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami. Są propagatorami kultury, sportu, interesów danego osiedla, wsi lub gminy itp. Co najważniejsze – potrafią wpłynąć na ludzi i na to, co dzieje się wokół nas. Bycie liderem to też spora odpowiedzialność i wymaga ciągłego zwiększania wiedzy i umiejętności.

Czy w dzisiejszych czasach liderzy społeczni są nam w ogóle potrzebni?

M.W.: – Mnie z kolei zastanawia, co byśmy zrobili, gdyby liderów nie było. Kto np. lobbowałby na rzecz dostosowywania budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zadbałby o interesy seniorów? Czy istniałyby miejsca, w których nasze dzieci mogłyby poznawać różne kierunki sztuki, czy po prostu bawić się na wyremontowanym pobliskim placu zabaw? Warto rozejrzeć się wokół siebie – jestem przekonana, że każdy potrafiłby wskazać osobę, dzięki której nasze miejsce zamieszkania zyskuje, w naszej miejscowości dzieje się coś interesującego.

W jaki sposób Fundacja współpracuje z liderami?

M.W.: – W projekcie „Do startu? Gotowi? Start!” współpracowaliśmy z 45 liderami. W ciągu ostatnich 9 miesięcy liderzy zorganizowali kawiarenki obywatelskie (spotkania dyskusyjne m.in. na temat budżetu obywatelskiego, tworzenia organizacji pozarządowych, aktywności seniorów) i wydarzenia lokalne (np. konferencję na temat wspierania osób z niepełnosprawnościami, promocji krwiodawstwa, piknik ekologiczny), każdorazowo włączając w to mieszkańców. Ich zadaniem było przekonanie Wielkopolan, że warto być aktywnym i angażować się w działania społeczne, z którego się wywiązali. Korzystając z okazji, wszystkim uczestnikom projektu, liderom społecznym bardzo dziękuję. Wasza praca ma sens!

„Do tej pory zorganizowaliśmy m.in. wielki happening z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, czy bezpłatne warsztaty terapeutyczne dla rodziców i dzieci. Chcę dalej zmieniać otaczającą mnie rzeczywistość, a pozytywne efekty działań są dla mnie ogromnym zastrzykiem energii”.

Grzegorz Wilkiel, Fundacja Miś

„Opracowałem projekt zintegrowanego, terapeutyczno – edukacyjnego systemu wspierania uczniów ze specyficznymi problemami edukacyjnymi. To dopiero pierwszy krok. Nie zaprzestaję jednak działań w tym zakresie”.

Bogusław Mól, Fundacja „Słoneczne Ranczo” z Poznania

„Podejmując działalność społeczną przede wszystkim chcę przyczynić się do zwiększenia aktywności wśród seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami, w tym młodzieży oraz dzieci”.

Natalia Grewling, Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie

„Moim głównym celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie. Chcę pomagać ludziom w sytuacjach kryzysowych, którzy nie otrzymują pomocy od instytucji publicznych”.

Tomasz Tomaszewski, Fundacja „Sprawniejsi Razem” z Kalisza

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Artykuł opublikowany w Gazecie Wyborczej Poznań dnia 13 czerwca 2017 r


LOGO

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego wielkopolska.ngo.pl
Źródło: Fundacja NIWA
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • inicjatywy oddolne
  • rozwój lokalny
  • społeczeństwo obywatelskie
  • społecznicy
  • wspólnoty i społeczności lokalne