Przejdź do treści głównej

Zakończyła się dwudniowa blokada wycinki Puszczy Białowieskiej

autor(ka): Fundacja Greenpeace Polska
2017-06-15, 07:54
użytkownik
archiwalne
Fot. Greenpeace Polska
14 czerwca, po 35 godzinach aktywiści Greenpeace, Dzikiej Polski​, Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot​ i obrońcy Puszczy z Czech i Rumunii zakończyli czwartą blokadę ciężkiego sprzętu służącego do wycinki Puszczy Białowieskiej. Maszyny ​dziś nie wyjadą już do lasu.

– Udało nam się zatrzymać dewastację Puszczy przez kolejne dwa dni​, a nadchodzący długi weekend oznacza, że w praktyce na jeszcze dłużej. Opuszczamy blokadę, ale nie przerywamy dzia​łań​. Już jutro zaczynamy wielkie święto – Weekend dla Puszczy.​ Puszcza i lokalni mieszkańcy sprzeciwiający się wycince potrzebują wsparcia. Wiemy, że tysiące osób są gotowe jej bronić przed zgubnymi decyzjami ministra środowiska. Co więcej, sprzeciw społeczny przynosi kolejne efekty: dla ruchu turystycznego otwarto znaczną część zamkniętego wcześniej nadleśnictwa Białowieża​. To pokazuje, jak ważne jest głośne mówienie o tym, że las należy do każdego z nas i każdy z nas ma do niego prawo​ – powiedziała Marianna Hoszowska​ z Greenpeace, zachęcając do odwiedzenia Puszczy podczas nadchodzącego długiego weekendu.​

Była to już czwarta w ciągu ostatnich dwóch tygodni blokada ciężkiego sprzętu do wycinki Puszczy. Zaczęła się we wtorek przed szóstą rano. Poza aktywistami z Polski w akcji wzięły udział osoby z Czech i Rumunii. W ten sposób chciały one zamanifestować swój sprzeciw wobec wycinania Puszczy Białowieskiej - obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Puszcza to wielki skarb nie tylko miejscowej ludności, nie tylko wszystkich Polek i Polaków, ale całej ludzkości. W obronie Puszczy interweniuje Komisja Europejska, ​wobec decyzji ministra środowiska ​negatywnie wypowiadają się ​także​ eksperci UNESCO, naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych oraz tysiące ludzi – mówi Katarzyna Jagiełło.

– ​​Harwestery zostały zablokowane na dwa dni. Dzięki temu udało się powstrzymać wycinkę około pół tysiąca drzew w cennych przyrodniczo fragmentach Puszczy. To najdłuższa jak do tej pory blokada sprzętu wycinającego Puszczę. Dziękujemy serdecznie przyjaciołom z Czech za wsparcie – mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Aktywiści ​kontynuowali blokadę także w nocy. Dzięki temu udało się powstrzymać wycinkę w cennych przyrodniczo fragmentach Puszczy przez kolejne dni. Ale to nie koniec działań Obrońców Puszczy. Obecnie przygotowują się oni do Weekendu dla Puszczy, czterodniowego maratonu wydarzeń, do udziału w którym zaproszeni są wszyscy, którym zależy na zachowaniu Puszczy dzikiej i naturalnej. W dniach 15-18 czerwca na osoby, które przyjadą do Puszczy czekają między innymi koncert Stanisława Soyki, spacer i spotkanie z Adamem Wajrakiem, pokaz filmu „Przecież tu jest wszystko…”, spacery ornitologiczne i wycieczki do Rezerwatu Ścisłego, spotkania z ciekawymi osobami, warsztaty artystyczne i zajęcia dla dzieci.

Więcej informacji na www.obroncypuszczy.pl/weekend


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Greenpeace Polska
Organizator:

Fundacja Greenpeace Polska

Adres:

Altowa 4, 02-386 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

Tel.:

22 659 84 99

Faks:

22 489 60 64

E-mail:

info.poland@greenpeace.org

Www:

http://www.greenpeace.pl 

Organizator:

Fundacja "Dzika Polska"

Adres:

Petofiego 7 lok. 18, 01-917 Warszawa-Bielany, woj. mazowieckie

Tel.:

604 696 759

Organizator:

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Adres:

Jasna 17, 43-360 Bystra, woj. SL

Tel.:

33 817 14 68

Faks:

33 817 14 06

E-mail:

biuro@pracownia.org.pl

Www:

http://www.pracownia.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • inicjatywy oddolne
  • ochrona przyrody