Przejdź do treści głównej

30 lat „Erasmusa”

użytkownik
archiwalne
Dzisiaj mija 30 lat od czasu powstania programu wymiany studenckiej „Erasmus”. Dotychczas wzięło w nim udział dziewięć milionów osób.

W uroczystości z okazji trzydziestolecia programu, odbywającej się dzisiaj w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, uczestniczą przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Komisja Europejska prezentuje również specjalną aplikację mobilną Erasmus+, zaprojektowaną na trzydziestolecie programu. Aplikacja jest przeznaczona dla studentów, uczniów szkół zawodowych i uczestników wymian młodzieżowych. Pomoże im ona w zorganizowaniu wyjazdu.

Przewodniczący Jean-Claude Juncker powiedział: Każde euro zainwestowane w Erasmusa+ to inwestycja w przyszłość – w przyszłość młodych ludzi i w przyszłość Europy. Nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w młodzież. W programie wzięło już udział dziewięć milionów osób. Z okazji urodzin życzymy Erasmusowi+, by w przyszłości było ich jeszcze więcej.

Tibor Navracsics, komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, powiedział: Wyjazd w ramach programu Erasmus+ to doskonałe doświadczenie, zarówno z punktu widzenia rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Przez te trzydzieści lat doświadczenia te ukształtowały odważne i przedsiębiorcze pokolenie, które dzisiaj wpływa na przyszłość naszego społeczeństwa. Stworzona z okazji trzydziestolecia programu aplikacja Erasmus+ przybliży Europę młodym ludziom z całego świata.

Dzięki Erasmusowi+ w latach 2014–2020 za granicę na studia, staż lub do pracy w charakterze wolontariusza wyjadą ponad cztery miliony osób. Aplikacja na smartfony ułatwi im zorganizowanie wyjazdu. Pomoże ona uczestnikom w dopełnieniu niezbędnych formalności, tak aby mogli w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje program. Dzięki tej aplikacji program będzie bardziej otwarty dla wszystkich uczestników. Komisja zamierza kontynuować program Erasmus+ po 2020 r. we współpracy z byłymi uczestnikami i rozszerzać jego zakres, tak aby był on dostępny dla większej liczby młodych ludzi.

Dzięki mobilnej aplikacji Erasmus+ uczestnicy będą mogli:

  • w łatwy sposób śledzić stan formalności administracyjnych przed wyjazdem, podczas pobytu za granicą i po powrocie: na przykład przygotować i podpisać online porozumienia o programie zajęć na studiach z uczelnią macierzystą i z uczelnią z zagranicy
  • poradzić innym uczestnikom, jak odnaleźć się w nowym otoczeniu i zagłosować na najlepsze porady
  • doskonalić swoją znajomość języków obcych przy pomocy platformy wsparcia językowego online programu Erasmus+ oferującej kursy językowe online i pomoc mentora.

Pierwsza wersja aplikacji jest już dostępna dla iOS i Androida. Wprowadzane będą nowe funkcje i aktualizacje przeznaczone dla kolejnych kategorii uczestników programu oraz dostosowujące ją do potrzeb przyszłych użytkowników.

Od czasu powstania programu Erasmus w 1987 r. wzięło w nim udział dziewięć milionów osób. Na dzisiejszej uroczystości w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Komisji wręczą 33 uczestnikom Erasmusa (po jednym z każdego kraju uczestniczącego w programie) symboliczną nagrodę dla „dziewięciomilionowego uczestnika programu Erasmus+”. Po uroczystości odbędzie się debata na temat przyszłości programu Erasmus+ po 2020 r. z udziałem młodzieży, organizacji i osób uczestniczących w programie, organizacji pozarządowych, członków PE oraz byłych i obecnych członków Komisji – w tym również tych członków, którzy przyczynili się do powstania pierwotnego programu Erasmus.

***

Program powstał w 1987 r. Uczestniczyło w nim wówczas 3200 studentów z 11 krajów. Dziś liczba jego uczestników sięga dziewięciu milionów. Są wśród nich studenci, stażyści, wolontariusze i osoby aktywne zawodowo. W 2014 r. powstał program Erasmus+, w ramach którego połączono wszystkie unijne inicjatywy w dziedzinie edukacji, młodzieży i sportu. Aktualnie w programie uczestniczą 33 kraje (28 państw UE oraz Turcja, była jugosłowiańska republika Macedonii, Norwegia, Islandia i Liechtenstein). W ciągu zaledwie trzech lat w programie Erasmus+ wzięły udział ponad dwa miliony osób.

Aby umożliwić uczestnikom programu udział w kształtowaniu jego przyszłości, Komisja stworzyła stronę internetową Erasmus+ Generation Online Meeting Point. Umożliwia ona młodym ludziom i organizacjom udział w debatach z udziałem ekspertów zajmujących się edukacją, szkoleniami i młodzieżą, podczas których młodzież może proponować nowe tematy, zgłaszać problemy lub znajdować ich rozwiązania. Uzupełnieniem strony internetowej jest aplikacja mobilna.

Więcej:

Trzydziestolecie Erasmusa+

Wideo Erasmus+

Kalendarz wydarzeń organizowanych z okazji trzydziestolecia Erasmusa


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • edukacja
  • integracja europejska
  • współpraca międzynarodowa