Przejdź do treści głównej

Żyj zdrowo na sportowo w Dębnie [relacja]

autor(ka): Organizatorzy
2017-06-12, 12:54
W Dębnie nikogo nie trzeba przekonywać, że sport to zdrowie. Dzięki projektowi „Żyj zdrowo na sportowo” stypendystek IKEA Family i Fundacji Świętego Mikołaja, cała miejscowość zaangażowała się w aktywność fizyczną, by wspólnie zadbać o swoją kondycję i zdrowie.

Pomysł na projekt „Żyj zdrowo na sportowo” zrodził się z… nudy. W miejscowości brakowało zajęć, którymi mieszkańcy mogliby aktywnie wypełnić popołudniowy czas. Uczennice z Dębna, zgłosiły ten problem do konkursu grantowego programu „Na Rodzinę Można Liczyć”, w ramach którego zaproponowały dzieciom i dorosłym sportowe atrakcje, jak np. zajęcia z zumby. Stypendystki, za zdobyte w ramach grantu środki, wynajęły profesjonalną instruktorkę zumby i przekonały swoje rodziny i sąsiadów, by spróbować sił w tańcu.

- Okazało się, że wspólne spotkania dają nam ogrom motywacji i poczucie, że razem możemy wszystko. Wiosna to najlepszy moment na porzucenie wygodnej kanapy i odnalezienie w sobie sportowej pasji, dlatego właśnie wtedy ruszyłyśmy z projektem. Uczestnicy naszych zajęć dopingowali się nawzajem, dzięki czemu łatwiej było zawalczyć o ładną sylwetkę i zdrowie – opowiada Aleksandra, liderka projektu.

Uczennice zorganizowały również treningi dla dzieci, które poprowadził profesjonalny trener i zawodnik klubu piłkarskiego. Wiadomo przecież, że rozwijanie talentów i pasji od najmłodszych lat w przyszłości procentuje. To również szkoła życia, bo uczy pracy zespołowej i dyscypliny.

Stypendystki zadbały o to, by w ramach projektu mieszkańcy zdobyli nie tylko wiedzę na temat sportu, ale i zdrowej diety. Zaprosiły do Dębna dietetyczkę, która poprowadziła warsztaty dot. odżywania. Wszyscy uczestnicy mogli dowiedzieć się, dlaczego warto zastąpić złe nawyki dobrymi i co to znaczy zdrowa dieta.

Zwieńczeniem projektu „Żyj zdrowo na sportowo” był Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sportu zorganizowany przez uczennice wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębno. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w pokazie zumby, konkurencjach sportowych, turnieju piłki nożnej, a stypendystki rozdawały zebranym owoce, warzywa oraz własnoręcznie wyciskane soki. Uczennice wykorzystały to wydarzenie jako okazję do przeprowadzenia zbiórki na stypendia Fundacji Świętego Mikołaja.

- Problem otyłości wśród dzieci i młodzieży to powszechny problem, dlatego tym bardziej cieszą nas projekty, które potrafią zachęcić całe miejscowości do wspólnej aktywności sportowej. Zmiana świadomości na temat zdrowego, lepszego życia to długotrwały i pełen wyzwań proces, dlatego jesteśmy dumni, że nasi stypendyści realizują tak odpowiedzialne zadania – komentuje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729 uczniów z blisko 200 szkół.

Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.


Źródło: info. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • rodziny
  • sport, wypoczynek
  • wolontariusze