Przejdź do treści głównej

ZaProjektuj swoje wakacje!

autor(ka): Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości
2017-06-07, 13:34
użytkownik
archiwalne
fot. J. Bodys
Czas letnich podróży i odpoczynku już coraz bliżej. Ale wakacje to nie tylko wspaniały moment do odetchnięcia od szkoły, czy pracy. To również świetny czas na zdobycie niepowtarzalnych doświadczeń i umiejętności. Jak to zrobić? Z PROJEKTOREM jest to niezwykle proste!

Już po raz trzynasty program „PROJEKTOR – wolontariat studencki” organizuje projekty wakacyjne w całej Polsce. Z naszej oferty mogą skorzystać zarówno szkoły, które chcą przyjąć do siebie naszych wolontariuszy, jak i studenci, którzy jako wolontariusze Projektora, realizują w szkołach w całej Polsce projekty edukacyjne oparte na własnych autorskich scenariuszach.

Kto może skorzystać z projektów wakacyjnych?

Projekty wakacyjne skierowane są do uczniów szkół z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców. Wiele placówek oświatowych korzysta z możliwości, jaką daje PROJEKTOR już od lat. Dzieci z ogromną chęcią uczestniczą w zajęciach realizowanych przez wolontariuszy, które prowadzone są na zasadzie półkolonii. Nie muszą wyjeżdżać poza swoje miejsce zamieszkania, by móc wziąć udział w ciekawych, niepowtarzalnych i różnorodnych zajęciach. A tematyka realizowanych projektów jest bardzo szeroka: ekologia, plastyka, gry planszowe, kryminalistyka, chemia czy komunikacja interpersonalna, a także zajęcia sportowe. Dzięki temu rośnie zainteresowanie udziałem w takich warsztatach. Wspomina o tym Szkolny Opiekun Programu z Opolskiego Centrum Kultury Sławomir Szczęsny: „Stawiamy przede wszystkim na to, aby zajęcia były atrakcyjne dla dzieciaków. Im bardziej nietypowy temat tym lepiej. Wszystko opiera się o to, aby przekazać młodym ludziom wiedzę. Czasami taką, której na co dzień nie zdobędą w szkole. Zyskują na tym wszystkie strony.”

Projekty wakacyjne prowadzone są przez studentów – wolontariuszy programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Polegają one na stałym pobycie wolontariuszy w szkole w celu realizacji zajęć edukacyjnych z uczniami. Czas trwania takiego projektu to 5 kolejnych dni roboczych po 5 godzin. Wolontariusze samodzielnie wybierają placówki, które odwiedzą, przygotowują scenariusz i materiały potrzebne do zajęć, a także je realizują i dokumentują. Dla studentów jest to świetna okazja do sprawdzenia i rozbudowania swoich umiejętności pracy z uczniami oraz pracy w grupie, a także doskonalenia komunikacji, organizacji, czy odpowiedzialności, co ogromnie zwiększa ich konkurencyjność na rynku pracy. Świadczyć o tym mogą słowa Piotra, studenta z Lublina: „PROJEKTOR to inicjatywa, której główną cechą jest różnorodność. Każdy wyjazd, zajęcia, szkoła są inne, dzięki czemu mogłem nauczyć się wielu kompetencji miękkich, które są niszowe, a tak bardzo potrzebne na współczesnym rynku pracy. Podczas realizacji projektów wykształciłem w sobie cenne cechy charakteru takie jak: cierpliwość, wytrwałość, solidność, a także motywację oraz gotowość i pragnienie dalszej nauki. Według mnie właśnie to wymodelowanie i uelastycznienie mojej osobowości uważam za największy sukces w Programie.

Projekty wakacyjne to dla studenta także świetna okazja do wyjazdu bez ponoszenia żadnych kosztów – szkoła zagwarantuje nocleg oraz wyżywienie, natomiast PROJEKTOR pokryje koszty realizacji projektu (koszty podróży i materiałów edukacyjnych). Jest to rewelacyjna przygoda! Tak swoje zeszłoroczne projekty wakacyjne wspomina wolontariuszka Projektora z Warszawy, Karolina Mikos: "W tamtym roku udało mi się zorganizować zajęcia w Unisławiu w kujawsko­pomorskim oraz w Świnnej w Beskidzie Żywieckim. Zajęcia były poświęcone różnej tematyce: od kryminalistyki, chemii po plastykę i zajęcia sportowe. Dzieciakom bardzo się podobało. Świadczyła o tym rosnąca z dnia na dzień frekwencja na naszych spotkaniach. Widziałam, że także nauczyciele i rodzice byli bardzo zadowoleni, że są osoby, które dobrowolnie i produktywnie zapełniają dzieciakom wakacyjny czas."

Projekty wakacyjne w liczbach

W poprzedniej, 12. edycji programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” 233 studentów-wolontariuszy zrealizowało 244 projekty wakacyjne w ponad 60 szkołach na terenie całej Polski.

Zapraszamy studentów oraz szkoły z terenu całej Polski do zarejestrowania się w PROJEKTORZE i skorzystania z możliwości jaką dają projekty wakacyjne. Wszelkie informacje, m.in.: jak do nas dołączyć, można znaleźć tu: http://projektor.org.pl/strefa-szkoly/projekty-wakacyjne/

„PROJEKTOR – wolontariat studencki” to program realizowany przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Autorem i Fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Celem programu jest aktywizacja i przeciwdziałanie wykluczeniu dzieci i młodzieży z małych miasteczek i wsi w całej Polsce poprzez rozwijanie ich pasji i zainteresowań, odkrywanie talentów i potencjału drzemiącego zarówno w studentach, jak i w uczestnikach projektów. Projekty realizowane przez PROJEKTOR koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów mają formę projektów edukacyjnych, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie. Od 2003 roku studenci przeprowadzili 32 785 projektów edukacyjnych w 2361 szkołach w Polsce. W bazie programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” jest zarejestrowanych ponad 19 000 studentów z całego kraju.


Źródło: Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości
Organizator:

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości

Adres:

Sterlinga 27/29 lok. 501, 90-212 Łódź, woj. LD

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja pozaformalna
  • młodzież
  • oświata
  • wolontariat
  • wolontariusze