Przejdź do treści głównej

Lekcje o szacunku [relacja]

autor(ka): Ryszard Michalski
2017-05-30, 15:57
użytkownik
archiwalne
W ramach programu edukacyjnego „Wolontariat z Klasą”, w 20 szkołach ponadgimanzjalnych z Wielkopolski organizowane są spotkania uczniów i uczennic z osobami z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, aby wyjść naprzeciw stereotypom i pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami to normalni ludzie, które mimo wielu przeszkód potrafią osiągać sukcesy i spełniać swoje marzenia.

Projekt „Wolontariat z Klasą” realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest wsparcie placówek oświatowych w rozwijaniu szkolnego wolontariatu oraz zaangażowanie uczniów i uczennic do działań wolontariackich. Aby zachęcić i przygotować młodzież do wolontariatu organizowane są warsztaty, które przybliżają tematykę starości i niepełnosprawności. Podczas jednego ze spotkań młodzież ma możliwość poznać osoby z niepełnosprawnościami. Wśród animatorów biorących udział w warsztatach są m.in. Agnieszka Kubicka i Sebastian Mankiewicz z Fundacji Wózkowicze oraz Krzysztof Zieliński związany z Fundacją Podaj Dalej.

Dzięki otwartości prowadzących, podczas spotkań nie ma żadnych tematów tabu. Młodzież może pytać o wszystko – zarówno kwestie związane z barierami w infrastrukturze, poprzez problemy związane z dyskryminacją, aż nawet po sprawy intymne. Co ciekawe dla wielu uczniów i uczennic jest to pierwsze spotkanie z osobą z niepełnosprawnością, dlatego to dla nich wielka lekcja o szacunku i tolerancji. Podczas spotkań nie brakuje wzruszających momentów.

Dzięki spotkaniom z osobami z niepełnosprawnościami młodzież zdobywa kolejne cenne informacje i spostrzeżenia na temat problemów z jakimi na co dzień funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami. Warto wspomnieć, że te same grupy uczniów i uczennic biorą również udział w innych warsztatach w ramach projektu, podczas których pod okiem doświadczonego opiekuna uczą się asystowania osobom z niepełnosprawnościami. Przy asyście prowadzącego szkolni wolontariusze mają okazję nauczyć się manewrować na wózku oraz wprowadzać go po schodach. W trakcie warsztatów uczestnicy na własnej skórze odczuwają bariery z jakimi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami, dzięki czemu łatwiej im będzie pomagać oraz nawiązywać kontakt z takimi osobami. Co najważniejsze, tak przygotowana i zmotywowana młodzież jest już gotowa i otwarta do udziału w akcjach wolontariackich z osobami z niepełnosprawnościami.

Projekt „Wolontariat z Klasą” jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w ramach środków pochodzących z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej www.wolontariat.eu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO
Miejsce: Poznań
Organizator:

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO

Adres:

Osiedle Bolesława Chrobrego 33 58, 60-681 Poznań, woj. WP

Tel.:

608 839 784

E-mail:

creo@centrumcreo.pl

Www:

http://www.centrumcreo.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja obywatelska
  • integracja społeczna
  • młodzież
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • wolontariat