Przejdź do treści głównej

Czytelnicy „Gazety Wyborczej” wybrali Ludzi Roku 2016

autor(ka): Organizatorzy
2017-05-22, 12:56
archiwalne
Z okazji swoich 28. urodzin „Gazeta Wyborcza” po raz pierwszy zaprosiła do udziału w plebiscycie Ludzie Roku wyróżniającym osoby, które w minionym roku zmieniały świat na lepsze, aktywnie działając w różnych dziedzinach życia społecznego. Człowiekiem Roku w kategorii „Technologie” została Katarzyna Szymielewicz - prezeska fundacji Panoptykon.

Robert Biedroń, Katarzyna Szymielewicz, Dominik Gajewski, ks. Wojciech Lemański, Paweł Machcewicz, Magdalena Król, Anita Włodarczyk i idea Czarnego Protestu to laureaci wybrani w internetowym głosowaniu przez czytelników dziennika.

– W minionym roku poderwali siebie i innych do działania i zrobili wszystko, żeby było nam lepiej. Wizjonerzy, ludzie z pasją, Judymowie, Siłaczki, budowniczy szklanych domów, liderzy społeczni i biznesowi, przewodnicy grup i wspólnot. Przywódcy naprawdę dobrej zmiany – nie tylko na skalę kraju czy miasta, również dzielnicy, osiedla, szkoły, podwórka – pisała o nominowanych w plebiscycie redakcja „Gazety Wyborczej”.

W głosowaniu na Ludzi Roku 2016 redakcja „Gazety Wyborczej” nominowała 24 osobowości w najważniejszych dziedzinach życia społecznego, spośród których czytelnicy wybrali ośmiu laureatów.

W kategorii „Społeczeństwo obywatelskie” nagrodzony został Robert Biedroń - prezydent Słupska, który rozsławił to miasto w całej Polsce, na czym skorzystały inne mniejsze miasta, dotąd zaniedbywane w debacie publicznej.

Człowiekiem Roku w kategorii „Technologie” została Katarzyna Szymielewicz - prezeska fundacji Panoptykon, która walczy o ochronę prywatności obywateli i sprzeciwiała się m.in. ustawie antyterrorystycznej z ubiegłego roku oraz inwigilacji ze strony państwa i wielkich korporacji.

Laureatem w kategorii „Biznes” został Dominik Gajewski - profesor SGH, który od 20 lat – w USA, Paryżu i Warszawie – szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego wielkie korporacje unikają opodatkowania.

W kategorii „Kościół” czytelnicy wybrali ks. Wojciecha Lemańskiego - byłego proboszcza parafii w Jasienicy koło Warszawy, który mimo usunięcia z urzędu i suspensy nadal pracuje na rzecz dialogu między katolicyzmem a judaizmem.

Laureatem w kategorii „Kultura” został Paweł Machcewicz - pomysłodawca, współtwórca koncepcji i do początku kwietnia br. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Człowiekiem Roku w kategorii „Nauka” została Magdalena Król - profesor na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w SGGW w Warszawie. W zeszłym roku otrzymała prestiżowy grant od Europejskiej Rady ds. Badań na projekt, dzięki któremu może powstać nowatorska terapia antynowotworowa.

W kategorii „Sport” nagrodzona została Anita Włodarczyk - lekkoatletka, która od ośmiu lat dominuje w rzucie młotem. Tylko cztery Polki - wśród nich Anita Włodarczyk - zdobyły dwa lub więcej złotych medali olimpijskich.

W kategorii „Prawa człowieka” czytelnicy wyróżnili ideę Czarnego Protestu - masowych protestów kobiet przeciw całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce, które wskazywały m.in. na wagę edukacji seksualnej i opieki nad kobietami w ciąży.

Wyróżnienia dla Ludzi Roku 2016 zostały wręczone podczas urodzinowej gali „Gazety Wyborczej”, która odbyła się 20 maja br. w warszawskiej siedzibie Agory. W czasie uroczystości Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, został wyróżniony tytułem Człowieka Roku „Gazety Wyborczej”. Odbyła się również debata „Nadzieja dla Europy” z udziałem Klausa Bachmanna, Sylvie Kauffmann i Iwana Krastewa.


LOGO

Źródło: info. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nauka i technika
  • nowe technologie
  • prawa człowieka
  • prawa obywatela