Przejdź do treści głównej

Test: Sprawdź, czy nadajesz się na e-wolontariusza
/ e-wolontariuszkę [patronat ngo.pl]

autor(ka): Marzena Kacprowicz
2017-05-19, 13:45
użytkownik
archiwalne
E-wolontariusz po wykonaniu zadania
A więc chcesz zostać e-wolontariuszem, e-wolontariuszką – świetnie, to bardzo dobra decyzja! Ponieważ jednak wcześniej nie angażowałeś/aś się w e-wolontariat, nie wiesz, czy na pewno nadajesz się do tej formy wolontariatu. Pomożemy ci to sprawdzić!

Poniżej znajdziesz 10 pytań. Na każde możesz odpowiedzieć TAK lub NIE.

1. Czy jesteś zmotywowany/a do zaangażowania się w e-wolontariat?

TAK

NIE

2. Czy posiadasz stabilny dostęp do Internetu?

TAK

NIE

3. Czy potrafisz dobrze komunikować się słowem pisanym?

TAK

NIE

4. Czy odpowiadasz na maile w czasie krótszym niż 48 godzin?

TAK

NIE

5. Czy potrafisz obiektywnie ocenić, jak dużo jesteś w stanie zrobić, biorąc pod uwagę inne obowiązki?

TAK

NIE

6. Czy dobrze się czujesz, kiedy pracujesz samodzielnie, bez bezpośredniego wsparcia ze strony przełożonego?

TAK

NIE

7. Czy jesteś terminowy/a? Czy kiedy zaczniesz coś robić, zależy ci, aby to dokończyć?

TAK

NIE

8. Czy masz wyznaczoną porę dnia, kiedy zamierzasz pracować nad zadaniami e-wolontariackimi?

TAK

NIE

9. Czy masz miejsce, w którym możesz pracować w skupieniu?

TAK

NIE

10. Czy znasz TuDu.org.pl?

TAK

NIE

 

Jeśli odpowiedziałeś/aś „TAK” na wszystkie pytania – super, masz szansę zostać wzorowym e-wolontariuszem/e-wolontariuszką!

Jeśli odpowiedziałeś/aś „NIE” na jedno lub więcej pytań, zerknij na poniższe wyjaśnienie i dowiedz się, jak to zmienić!

Czy jesteś zmotywowany/a do zaangażowania się w e-wolontariat?

E-wolontariat wiąże się z szeregiem korzyści! Jeśli potrzebujesz inspiracji do podbudowania swojej motywacji, zerknij na nasz artykuł 7 powodów, dla których warto być e-wolontariuszem :)

Czy posiadasz stabilny dostęp do Internetu?

E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu, dlatego jeśli chcesz zostać e-wolontariuszem lub e-wolontariuszką, zadbaj o to, aby mieć stały dostęp do Internetu – w domu, w pracy, w szkole, bibliotece lub innym miejscu, z którego będziesz wykonywał/a zadania.

Czy potrafisz dobrze komunikować się słowem pisanym?

Jako e-wolontariusz/ka najczęściej będziesz komunikował/a się z organizacjami za pośrednictwem tekstu, np. komentarzy na TuDu.org.pl, maili, komunikatora internetowego. Zadbaj o to, aby podczas współpracy konstruować swoje wiadomości w sposób przejrzysty i zrozumiały.

Czy odpowiadasz na maile w czasie krótszym niż 48 godzin?

W Internecie dominuje obecnie komunikacja synchroniczna i użytkownicy są przyzwyczajeni do tego, że kiedy zadadzą pytanie lub wyślą do kogoś wiadomość, otrzymają odpowiedź w krótkim czasie. Podobnie jest w e-wolontariacie – jeśli otrzymasz od organizacji wiadomość, musisz być gotowy/a na to, aby odpowiedzieć na nią w czasie do 48h. Dzięki temu organizacja będzie wiedziała, że jesteś po drugiej stronie.

Czy potrafisz obiektywnie ocenić, jak dużo jesteś w stanie zrobić, biorąc pod uwagę inne obowiązki?

Oprócz e-wolontariatu na pewno zajmujesz się wieloma innymi sprawami. Zerknij w kalendarz i zastanów się, ile czasu w ciągu tygodnia jesteś w stanie poświęcić na e-wolontariat, a następnie wybieraj takie zadania e-wolontariackie, które dasz radę wykonać w wyznaczonym czasie. Szacując czas potrzebny na wykonanie zadania, pamiętaj, aby dodać do niego jedną lub dwie godziny na ewentualne opóźnienie w wykonaniu zadania.

Czy dobrze się czujesz, kiedy pracujesz samodzielnie, bez bezpośredniego wsparcia ze strony przełożonego/ koordynatora wolontariatu?

Jako e-wolontariusz/ka będziesz pracował/a samodzielnie, z dowolnego miejsca i wybranym przez siebie czasie. Aby czuć się komfortowo, zanim rozpoczniesz wykonywanie zadania, skontaktuj się z jego organizatorem i postaraj się uzyskać wszystkie informacje niezbędne do jego należytego wykonania.

Czy jesteś terminowy/a? Czy kiedy zaczniesz coś robić, zależy ci, aby to dokończyć?

Organizacja, z którą współpracujesz jako e-wolontariusz/ka, liczy na to, że jeśli zadeklarujesz swoją pomoc, nie rozmyślisz się w trakcie i dotrzymasz danego słowa, wykonując zadanie w wyznaczonym czasie. Pamiętaj, że jeśli coś się zmieni i z jakichś powodów nie będziesz mógł/mogła wykonać zadania, należy z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować o tym organizację.

Czy masz wyznaczoną porę dnia, kiedy zamierzasz pracować nad zadaniami e-wolontariackimi?

Niektórzy e-wolontariusze uwielbiają pracować w nocy, inni – w czasie „okienka” między zajęciami na uczelni, jeszcze inni – wczesnym rankiem. A ty kiedy będziesz wykonywał/a zadania e-wolontariackie? Wpisz tę porę do kalendarza i zarezerwuj ja na e-wolontariat.

Czy masz miejsce, w którym możesz pracować w skupieniu?

Wykonywanie tłumaczeń, pisanie artykułów, projektowanie grafiki – są takie zadania, które wymagają dużego skupienia. Jeśli pracujesz nad jednym z nich, zadbaj o to, aby wykonywać je w takim miejscu, w którym nic cię nie będzie rozpraszało.

Czy znasz TuDu.org.pl?

Czy wiesz, że w Internecie jest miejsce, w którym czekają na ciebie zadania od prawie 400 organizacji? Możesz sortować je według swoich zainteresowań i umiejętności, więc na pewno trafisz na coś, co wciągnie cię bez reszty! Zarejestruj się na TuDu.org.pl i zacznij działać już dziś!

Artykuł powstał w ramach projektu „Wolontariat z TuDu”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: TuDu
Miejsce: Polska
Data wydarzenia: od 2017-05-19
Organizator:

Fundacja Dobra Sieć - TuDu

Adres:

Marszałkowska 220/22, lok. 41, 00-590 Warszawa,

Tel.:

(22) 825 70 22

E-mail:

czesc@tudu.org.pl

Www:

http://tudu.org.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie
  • wolontariat
  • wolontariusze