Przejdź do treści głównej

Białe Niedziele Fundacji SASA w Przezmarku [relacja]

autor(ka): Fundacja SASA
2017-05-17, 12:08
użytkownik
archiwalne
Po raz drugi Fundacja SASA, zrzeszająca młodych lekarzy i studentów medycyny, zorganizowała zdrowotną akcję profilaktyczną pod nazwą “Białe Niedziele”. Jej celem jest dotarcie do małych miejscowości, w których dostęp do lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych jest ograniczony.

14 maja 2017 wolontariusze Fundacji udali się do Przezmarku, wsi położonej w województwie pomorskim. 13 studentów medycyny, 4 lekarzy stażystów, 3 lekarzy rezydentów na specjalizacji z ortopedii, pediatrii oraz onkologii oraz dwie fizjoterapeutki miało za zadanie zbadać lokalną społeczność. Aby móc skorzystać z konsultacji lekarskiej, należało wyłącznie przyjść do szkoły, w którym działali ochotnicy.

W sumie udało się przebadać 72 pacjentów przez 7,5 godziny nieprzerwanej pracy. Podczas akcji wykonywano USG stawów, EKG, pomiary ciśnienia tętniczego, BMI, spirometrię oraz badania otoskopowe, a także skontrolować poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Ponadto można było skorzystać z porady ortopedycznej, pediatrycznej, fizjoterapeutycznej, internistycznej, a także wykładów o zdrowym odżywianiu i boreliozie.

“Akcja przypomniała mi, dlaczego wybrałam studia medyczne.” - mówi Joanna Puczyńska, wolontariuszka Fundacji SASA. “Mogłam doskonalić swoją umiejętność badania pacjentów i z bliska przyjrzeć się pracy lekarzy. Była to też nauka rozmowy z pacjentami i rozwiązywania powstających problemów. Największą nagrodą jest na pewno świadomość, że pomogliśmy osobom, które nie mają możliwości pojechać do specjalistów ze względu na ograniczenia ruchowe czy podeszły wiek.”

Fundacja SASA samodzielnie dowiozła sprzęt EKG oraz USG do Przezmarka. Badanie spirometryczne zostało zorganizowane dzięki MySpiroo. Ta współpraca pomogła zdiagnozować u jednej z 26 przebadanych osób - POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Badania glukozy i cholesterolu zostały zapewnione przez firmę Diagnostyka Laboratoria Medyczne. Wykonane badania pozwolą na wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie leczenia związane z jednymi z najczęstszych chorób cywilizacyjnych - cukrzycą i miażdżycą. Nocleg wolontariuszom zapewniło Gimnazjum im. Zygmunta Steinborn w Przezmarku.

Organizatorami badań była Fundacja SASA, Władze Gminy Stary Dzierzgoń oraz Dyrekcja Gimnazjum im. Zygmunta Steinborn w Przezmarku. Patronat honorowy nad akcją objął Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś.

O Fundacji SASA

Fundacja SASA powstała w 2015 roku z inicjatywy studentów medycyny, którzy chcieli działać nie czekając na ukończenie studiów. Celem fundacji jest wsparcie placówek szpitalnych w krajach globalnego południa w brakujący, podstawowy sprzęt medyczny, a także edukacja młodych lekarzy oraz studentów medycyny poprzez organizowanie praktyk i treningów medycznych oraz wolontariatu. SASA to fundacja, która wierzy w mądrą i przemyślaną pomoc.


Źródło: Fundacja SASA
Organizator:

Fundacja Sasa

Adres:

Przechodnia 2 lok. 115, 00-100 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ochrona zdrowia
  • wspólnoty i społeczności lokalne