Przejdź do treści głównej

Skuteczny sposób na walkę z fałszywymi informacjami! [relacja]

autor(ka): Wiktor Nowak
2017-05-17, 09:32
użytkownik
Młodzi ludzie będą uczyć się, jak rozpoznać nieprawdziwe informacje w internecie za sprawą Akademii Fact-Checkingu. W ubiegłym tygodniu Stowarzyszenie Demagog przeprowadziło pierwsze zajęcia z gimnazjalistami.

Jednym z największych problemów naszych czasów nie jest brak informacji, lecz jej nadmiar. Młodzi ludzie w coraz większym stopniu narażeni są na zalewającą ich falę dezinformacji. Coraz trudniej odróżnić w internecie co jest faktem, a co opinią. W sieci pojawiają się viralowe informacje często zniekształcające rzeczywistość. W odpowiedzi na te wyzwania powstała Akademia Fact-Checkingu.

Akademia polega na prowadzeniu warsztatów w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, które mają pomóc młodym ludziom poruszać się po oceanie napływających informacji, plotek i kłamstw. Głównym celem Akademii jest wykształcenie w młodych ludziach krytycznego podejścia do pojawiających się informacji oraz źródeł.

W ramach programu Akademii młodzież będzie mogła zdobyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne. W planie warsztatów znalazły się zagadnienia takie jak:

  • odróżnianie fake-newsów od prawdy

  • rozróżnianie faktów od opinii

  • selekcjonowanie oraz wybieranie wiarygodnych i rzetelnych źródeł informacji

  • wpływ nieprawdziwych informacji na nasze życie

Pierwsze zajęcia w ramach Akademii odbyły się w warszawskim gimnazjum. Młodzi ludzie stworzyli między innymi przesłania skierowane do osób narażonych na fałszywe informacje. Powstały hasła: “Sprawdzaj informacje!”, “Prawda to podstawa!” czy “Nie żyj w kłamstwie, sprawdzaj informacje”, które posłużą jako kampania informacyjna w internecie.

Działalność Akademii skierowana jest głównie do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych realizowana we współpracy z nauczycielami. Każda z zainteresowanych szkół może wziąć udział w Akademii, kontaktując się za pośrednictwem maila: . Warsztaty są prowadzone przez wolontariuszy Stowarzyszenia Demagog, zajmujących się fact-checkingiem w ramach działalności non-profit.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Demagog
Organizator:

Stowarzyszenie Demagog

Adres:

Cystersów 26 lok. 8, 31-553 Kraków, woj. MA

E-mail:

demagog.kontakt@gmail.com

Www:

http://demagog.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja obywatelska
  • młodzież