Przejdź do treści głównej

Wolontariusze z województwa śląskiego w akcji! [relacja]

autor(ka): Joanna Zajusz
2017-05-16, 13:02
użytkownik
archiwalne
Gimnazjum nr 19 w Katowicach
Koncert charytatywny “Gramy dla Julii” w Chorzowie, pokaz udzielania pierwszej pomocy dla przedszkolaków w Jastrzębiu-Zdroju zorganizowany wspólnie ze strażakami czy warsztaty z jojowania połączone ze zbiórką pieniędzy na schronisko dla zwierząt w Tychach - to tylko niektóre przykłady akcji szkolnych klubów wolontariatu z województwa śląskiego, które biorą udział w projekcie Polichrom.

Rewelacyjnych akcji, w ostatnim czasie, było o wiele więcej – opowiada Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach. - Wolontariusze z Gimnazjum nr 3 w Żywcu zorganizowali „Promienny weekend”, czyli mecz i koncert charytatywny na rzecz Pana Franciszka, który w pożarze stracił cały swój dobytek. Młodzież sama zajęła się pozyskaniem sponsorów, promocją i realizacją tego przedsięwzięcia! - podkreśla.

Uczniowie mieli za zadanie zorganizować działania razem z lokalnymi społecznościami (mieszkańcami, grupami nieformalnymi czy lokalnymi organizacjami). Forma akcji i jej tematyka zależała tylko od pomysłów i umiejętności organizatorskich wolontariuszy.

Przykładowo w Siemianowicach Śląskich młodzież z ZSTiO Meritum przygotowała szereg atrakcji podczas Biegu Wiosny. Uczniowie ZSE w Katowicach wraz z wolontariuszami Stowarzyszenia Bona Fides stworzyli wielkanocne ozdoby, dzięki którym wsparli Archidiecezjalny Dom Hospicyjny im. Jana Pawła II w Katowicach. Z kolei w Gimnazjum nr 19 także w Katowicach wolontariusze, przedszkolacy oraz strażacy wspólnie topili marzannę.

W ciągu tego roku szkolnego takich inicjatyw uczniowie podjęli już około 50, a właśnie trwa planowanie kolejnych – obecnie zadaniem wolontariuszy są akcje na rzecz innych organizowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Wszystko to odbywa się w ramach projektu Polichrom, który wykorzystuje mechanizmy grywalizacyjne (czy elementy znane nam z gier), aby w sposób atrakcyjny zachęcić młode osoby do wolontariatu. Szkolne Kluby Wolontariatu poprzez portal www.polichrom.pl otrzymują punkty za realizację misji oraz mniejszych wyzwań i tasków.

Wolontariusze systematycznie spotykają się z animatorkami z Regionalnego Centrum Wolontariatu, które dzielą się z nimi wiedzą i doświadczeniem m.in. wykorzystując multimedialne filmiki instruktażowe jak np.

https://www.youtube.com/watch?v=WpNzULV_0X4&t

Ostatnio społeczność szkolnych wolontariuszy miała okazję bliżej poznać się na spotkaniu sieciującym, w trakcie którego uczniowie i nauczyciele brali udział w warsztatach oraz mogli wymienić się doświadczeniami z działalności szkolnych klubów wolontariatu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu
Organizator:

Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu

Adres:

Warszawska 19, 40-009 Katowice, woj. SL

Tel.:

502 771 669

E-mail:

katowice@wolontariat.org.pl

Www:

http://www.slaskie-wolontariat.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja obywatelska
  • młodzież
  • wolontariat
  • wolontariusze