Przejdź do treści głównej

Jest nowa wersja projektu ustawy o Narodowym Centrum

autor(ka): oprac. red. ngo.pl
2017-05-15, 10:14
archiwalne
W sobotę 13 maja 2017 r. upubliczniona została nowa wersja projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Do projektu jest też nowe uzasadnienie i ocena skutków regulacji. Wciąż nie zapoznano nas z raportem z przeprowadzonych na przełomie roku konsultacji.

Nowe wersje projektu, uzasadnienia i oceny skutków opublikowane zostały na stronach Rządowego Centrum Legislacji 13 maja - jednak same dokumenty datowane są na 10 maja. Poniżej odnośniki do wersji udostępnionych na stronach RCL.


Oficjalnie nowa wersja projektu pojawia się 3 miesiące po formalnym zakończeniu konsultacji, które odbywały się w grudniu 2016 r. i styczniu 2017 r. O tym jak zmieni się projekt, przedstawiony organizacjom pozarządowym pod koniec 2016 r., mogliśmy dowiedzieć się wcześniej, na spotkaniach organizowanych przez Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciecha Kaczmarczyka (zobacz: Eksperci i Rada Pożytku zapoznają się z nową wersją NCRSO).

Brak raportu z konsultacji

Na stronie RCL opublikowano kilkadziesiąt dokumentów z uwagami organizacji pozarządowych, nieraz bardzo obszernymi. Nie ma jednak jeszcze raportu omawiającego jak te uwagi zostały potraktowane. Nowe uzasadnienie wspomina lakonicznie, że „niniejsza wersja projektu ustawy powstała po uwzględnieniu licznych głosów przedstawicieli organizacji pozarządowych”. O konsultacjach wspomina też ocena skutków regulacji, tłumacząc że „podczas konsultacji zgłoszono ok. 200 uwag, które w części zostały uwzględnione w prezentowanym projekcie ustawy”. W dokumencie zadeklarowano też, że szczegółowy raport z konsultacji zostanie opublikowany „niezwłocznie po zakończeniu procesu uzgodnień projektu ustawy”.

Kiedy ruszy Centrum i kiedy zmiany we FIO

Autorzy projektu liczą na uruchomienie nowej instytucji jeszcze w tym roku. Świadczą o tym opisane źródła finansowania Narodowego Centrum na 2017 r. W ocenie skutków regulacji znajduje się również informacja o harmonogramie wprowadzania zmian w Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (zmiana ma polegać na zmniejszeniu liczby – zagregowaniu – priorytetów). Zmiany we FIO będą wprowadzane stopniowo - pierwsza część od stycznia 2018 r., a kolejne od 2019 r. Autorzy obiecują, że „zmiany będą wprowadzane we współpracy z Komitetem Monitorująco-Sterującym FIO oraz z uwzględnieniem szerokich konsultacji społecznych”.
 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 7

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • partnerstwo
  • partycypacja
  • prawo
  • społeczeństwo obywatelskie
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją