Przejdź do treści głównej

Młodzież otwarta na niepełnosprawność [relacja]

autor(ka): Ryszard Michalski
2017-05-10, 15:40
użytkownik
W ramach programu edukacyjnego „Wolontariat z Klasą”, który realizuje Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, młodzież z 20 szkół ponadgimanzjalnych z Wielkopolski uczy się pomagać osobom z niepełnosprawnościami.

Głównym założeniem projektu jest wsparcie placówek oświatowych w rozwijaniu szkolnego wolontariatu oraz zaangażowanie uczniów i uczennic do działań wolontariackich. Aby odpowiednio przygotować młodzież do wolontariatu, pomysłodawca zaplanował cykl ciekawych warsztatów. Tematem przewodnim jednych z nich jest niepełnosprawność.

Podczas warsztatów uczestnicy zdobywają wiedzę na temat niepełnosprawności oraz umiejętności niezbędne do asystowania osobom z niepełnosprawnościami. Młodzież zapoznaje się z przyczynami i rodzajami niepełnosprawności, dowiaduje się jak zbudowane są różne rodzaje wózków inwalidzkich oraz poznaje technikę asystowania osobom z niepełnosprawnościami podczas pokonywania przeszkód i barier w infrastrukturze. W ramach warsztatów prezentowane są również przykładowe inicjatywy wolontariackie oraz kampanie społeczne poruszające tematykę tolerancji i szacunku wobec osób z niepełnosprawnościami.

Ponadto na zajęciach młodzież ma również możliwość zapoznania się z wózkiem w praktyce. Przy asyście prowadzącego szkolni wolontariusze mają okazję nauczyć się manewrować na wózku czy też wprowadzać go po schodach. W trakcie warsztatów uczestnicy na własnej skórze odczuwają bariery z jakimi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami, dzięki czemu łatwiej im będzie pomagać oraz nawiązywać kontakt z takimi osobami. Świadomość przeszkód, z jakimi sami musieli się zmagać, z pewnością na długo zostanie w ich pamięci.

„Wolontariat z Klasą” jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w ramach środków pochodzących z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej www.wolontariat.eu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO
Miejsce: Poznań
Organizator:

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO

Adres:

Osiedle Bolesława Chrobrego 33 58, 60-681 Poznań, woj. WP

Tel.:

608 839 784

E-mail:

creo@centrumcreo.pl

Www:

http://www.centrumcreo.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • młodzież
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • wolontariat
  • wolontariusze