Przejdź do treści głównej

Polacy chcą pomagać pszczołom! Czekamy na ruch ministerstwa

autor(ka): Fundacja Greenpeace Polska
2017-05-10, 12:45
użytkownik
Fot. Konrad Konstantynowicz
Tegoroczna wiosna jest wyjątkowo trudna dla pszczół – ginie ich znacznie więcej niż w poprzednich latach. W nadchodzących tygodniach jest jednak szansa na poprawę losu owadów zapylających – państwa unijne będą decydować o zakazie stosowania najbardziej szkodliwych pestycydów. O to, aby w tym głosowaniu Polska stanęła po stronie pszczół, zaapelowało do ministra ponad 60 tysięcy Polek i Polaków. Ich podpisy przekazali w środę ministrowi rolnictwa przedstawiciele Greenpeace i największych związków pszczelarskich.

Neonikotynoidy są jednym z największych zagrożeń dla pszczół miodnych, ale jak pokazuje wiele badań, stanowią też poważne zagrożenie dla innych gatunków zwierząt – pszczół dziko żyjących, motyli, bezkręgowców wodnych, a nawet ptaków [1]. Ponieważ są obecne w niebezpiecznych stężeniach nie tylko na polach uprawnych, ale przenikają również do gleby i wody, Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania tych środków [2].

Apel o poparcie zakazu wręczyli w Ministerstwie Rolnictwa aktywiści Greenpeace oraz przedstawiciele Polskiego Związku Pszczelarskiego, Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych i Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka”.

Katarzyna Jagiełło, Greenpeace: Dyskusja na temat zakazu stosowania neonikotynoidów to doskonały moment, by Polska na forum unijnym zdecydowanie stanęła po stronie pszczół. Dzięki owadom zapylającym możemy codziennie jeść dziesiątki odmian warzyw i owoców, a polska gospodarka zyskuje ponad cztery miliardy złotych rocznie [3]. Czas odwdzięczyć się pszczołom i poprzeć całkowity zakaz stosowania śmiertelnych dla nich pestycydów. Ten gest jest szczególnie ważny tej wiosny, kiedy z całej Polski otrzymujemy kolejne niepokojące doniesienia o bardzo dużych spadkach liczebności pszczół. Tak duże straty nie były notowane przez polskich pszczelarzy od wielu lat.

Dr hab. Marcin Zych, Uniwersytet Warszawski: To trudna wiosna dla pszczół i roślin. Na zmniejszanie się populacji owadów zapylających wpływa kilka czynników, a kiedy występują one razem, ich szkodliwe oddziaływanie jest jeszcze silniejsze. Obecnie mamy wielką szansę wykluczyć jeden z tych czynników, czyli toksyczne dla pszczół pestycydy.

Dyskusja na temat zakazu odbędzie się w Brukseli w dniach 17–18 maja, a głosowanie w tej sprawie nastąpi najprawdopodobniej już w czerwcu.

Treść apelu >>

__________

[1] Thomas Wood i Dave Goulson, 2017: „Neonikotynoidy: zagrożenie nie tylko dla pszczół. Przegląd badań naukowych dostępnych po 2013 roku”, raport opublikowany przez Greenpeace: http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/747919/Neonikotynoidy_zagrozenie_nie_tylko_dla_pszczol.pdf

[2] Damian Carrington, Europe poised for total ban on bee-harming pesticides, “The Guardian”, 23.03.2017, https://www.theguardian.com/environment/2017/mar/23/europe-poised-for-total-ban-on-bee-harming-pesticides

[3] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Polskie-rolnictwo-zawdziecza-pszczolom-4-1-mld-zlotych/

 

O Greenpeace:

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.

www.greenpeace.pl | facebook.com/greenpeacepl | twitter.com/Greenpeace_PL


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Greenpeace Polska
Organizator:

Fundacja Greenpeace Polska

Adres:

Altowa 4, 02-386 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

Tel.:

22 659 84 99

Faks:

22 489 60 64

E-mail:

info.poland@greenpeace.org

Www:

http://www.greenpeace.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • inicjatywy oddolne
  • ochrona przyrody
  • rolnictwo
  • zwierzęta