Przejdź do treści głównej

Ponad 118 tysięcy złotych na edukację rodziców

autor(ka): Organizatorzy
2017-05-04, 14:25
użytkownik
Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”, w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, dostało szansę na realizację zadań w zakresie zdrowia publicznego. Dzięki grantowi w wysokości 62 500 zł edukatorzy żywieniowi jeszcze efektywniej będą mogli edukować rodziców dzieci w wieku 0-3 na temat wpływu żywienia w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia na rozwój i zdrowie najmłodszych.

Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” z dofinansowaniem od Ministerstwa Zdrowia. Grant w wysokości 56 340 złotych edukatorzy wykorzystają na podniesienie poziomu wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia i planowania jadłospisów wśród 480 osób – personelu odpowiedzialnego za realizację żywienia na terenie jednostek systemu oświaty w województwach: wielkopolskim, małopolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim oraz podlaskim.

Edukacja dla zdrowia dzieci

Konkurs był prowadzony w zakresie kilku celów operacyjnych, w tym poprawy sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa. To właśnie działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym, promujące właściwe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną są głównym celem programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” i działających w jego ramach w całej Polsce edukatorów żywieniowych. Podejmowanie inicjatyw upowszechniających prawidłowe żywienie najmłodszych, w tym przede wszystkim edukacja dorosłych – rodziców i pracowników żłobków oraz przedszkoli – jest kluczowe dla kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Już 32% dzieci w wieku 5-36 miesięcy ma nieprawidłową masę ciała[1], co jest konsekwencją błędów popełnianych przez dorosłych. Budowanie świadomości na temat zależności między żywieniem w pierwszych latach życia a przyszłym zdrowiem jest więc kluczowe.

Inicjatywa młodych dietetyków

Stowarzyszenie Edukatorów programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” powstało w styczniu 2016 roku jako wyraz skuteczności działań ogólnopolskiego programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”, który poza misją edukacji żywieniowej personelu żłobków i przedszkoli, wspiera rozwój zawodowy edukatorów. W ramach inicjatywy edukatorzy – młodzi dietetycy – prowadzą działania w zakresie ochrony i promocji zdrowia, a także upowszechniania kultury fizycznej. Celem jest także wspieranie rodziny, macierzyństwa i rodzicielska, a także działalność w zakresie nauki oraz współpraca z partnerami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi. Stowarzyszenie Edukatorów jest partnerem Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego.

Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” współtworzony jest przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundację NUTRICIA, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Celem programu jest wzrost świadomości na temat roli żywienia w 1000 pierwszych dni już od poczęcia wśród pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców, promowanie zrównoważonej diety oraz kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych. Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” jest laureatem prestiżowego konkursu „Edukacyjne działania biznesu. Lista najbardziej znaczących inicjatyw” na inicjatywy edukacyjne 2016. Placówka może dołączyć do programu przez zarejestrowanie się na stronie internetowej www.zdrowojemy.info.

 

[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Weker H., Socha P., wsp., Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017.


Źródło: info. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • ochrona zdrowia
  • rodziny