Przejdź do treści głównej

Gostyń. Zakończono polonistyczne zmagania [relacja]

autor(ka): Mirosław Sobkowiak
2017-05-04, 09:32
użytkownik
Rozstrzygnięto XVI Powiatowy Konkurs Języka Polskiego. Uroczystość miała miejsce 28 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Do finału konkursu zakwalifikowało się 39 uczniów z 14 szkół z powiatu gostyńskiego.

Patronat nad konkursem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Gostyński i Burmistrz Gostynia. A jego organizatorami byli: Szkoła Podstawowa nr w 2 w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”.

Ogłoszenie wyników poprzedził program artystyczny. Rozpoczęła go Julia Ciesielska z klasy Vc monologiem kończącym się ważkimi słowami Ludwika Wittgensteina: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Cytat ten stał się myślą przewodnią całego występu. Wiersze w interpretacji uczennic z klas Vc, VIa i VIb przekonywały, że dbałość o bogactwo języka jest ważna. Towarzyszyły im: pokaz akrobatyczny w wykonaniu Laury i Nikoli oraz nastrojowa gra Ines na gitarze.

Przewodnicząca komisji konkursowej, omawiając przebieg konkursu, przypomniała, że składał się on z dwóch części: wypracowania i testu frazeologicznego. Uczestnicy mieli 60 minut na pisemną realizację jednego spośród czterech tematów:

1. Moja ulubiona postać literacka lub filmowa. Uzasadnij wybór.

2. Napisz list zachęcający koleżankę/kolegę do przeczytania książki, którą uważasz za interesującą.

3. Napisz opowiadanie o podróży, podczas której wydarzyło się coś, co sprawiło, że ktoś stał się sławny. Zastosuj dialog.

4. Czy to na pewno przyjaźń? Kartka z pamiętnika nastolatki/nastolatka.

W drugiej części konkursu uczestnicy rozwiązywali trudny test frazeologiczny, mieli na to 30 minut.

Nagrody książkowe i dyplomy laureatom wręczyli zaproszeni goście: reprezentujący Starostę Gostyńskiego Marek Smektała - naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu, Grzegorz Skorupski - zastępca Burmistrza Gostynia oraz gospodarz spotkania dyrektor SP nr 2 w Gostyniu Waldemar Minta. Prezes Stowarzyszenia „DZIECKO” Mirosław Sobkowiak przekazał pamiątkowe podziękowania nauczycielom, którzy przygotowywali nagrodzonych uczniów.

I miejsce zajęła Serafina Rufael z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pudliszkach, II miejsce – Martyna Adamczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, III miejsce – Łukasz Łysakowski z Zespoły Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi.

Tytuł Mistrza Frazeologii zdobył Wojciech Krawiec ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu. Tytuł Mistrza Ortografii przyznano uczniom: Magdalenie Sadowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu, Antoninie Paluszkiewicz z Samorządowego Zespołu Szkół w Pogorzeli, Serafinie Rufael z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pudliszkach, Darii Taladze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu i Michalinie Jesiak z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Starej Krobi. Tytuł Mistrza Interpunkcji zdobyli Agata Ostach ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu i Patryk Żółkowski z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Skoraszewicach.

Nad przebiegiem konkursu czuwała Powiatowa Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora SP 2 w składzie: Ewa Sobkowiak – przewodnicząca Komisji – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Monika Zaremba – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Kunowie; Beata Kopaszewska – nauczyciel języka polskiego w SP nr 5 w Gostyniu i Beata Kawczyńska-Konury – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu.

„Wszystkim uczestnikom, w tym także tym startującym w finałach szkolnych, przygotowującym ich nauczycielom, a także członkom Powiatowej Komisji Konkursowej, pomysłodawcom oraz głównemu organizatorowi Szkole Podstawowej nr 2 w Gostyniu, należą się podziękowania, gdyż zainteresowanie konkursem było znaczne, poziom prac finalistów bardzo wysoki, a same prace oryginalne i ciekawe” - jak podkreśla prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”.

XVI Konkurs zrealizowano ze środków własnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz ze środków Powiatu Gostyńskiego pozyskanych przez Stowarzyszenie „DZIECKO” w formie grantu w otwartym konkursie.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"
Organizator:

Stowarzyszenie "Dziecko"

Adres:

Bojanowskiego 14a, 63-800 Gostyń, woj. WP

Tel.:

65 572 53 25

E-mail:

stowarzyszeniedziecko@wp.pl

Www:

http://www.ngo.gostyn.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • młodzież