Przejdź do treści głównej

Znamy finalistów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

autor(ka): Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
2017-04-28, 17:07
użytkownik
archiwalne
26 młodych artystów znalazło się w gronie finalistów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wyboru najciekawszych prac nadesłanych w tym roku przez 379 studentów kierunków artystycznych, dokonało jury składające się z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. Laureatów konkursu poznamy 27 czerwca br. podczas wystawy finałowej w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą w Warszawie.

W tegorocznej odsłonie konkursu APH uznanie jury zdobyły prace 26 młodych artystów zajmujących się malarstwem, grafiką, rzeźbą i instalacją, fotografią, sztuką cyfrową oraz performansem. Konkurs adresowany jest do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.

- Jury konkursu swój wybór ogłosiło po wielu dyskusjach, spotkaniach oraz często niełatwych decyzjach. Jak zawsze, liczyła się dla nas siła przekazu nadesłanych prac, świeży artystyczny komentarz ich twórców pozwalający patrzeć na sztukę czy współczesność z różnych perspektyw. Wybrane przez nas prace prezentują nieszablonowe podejście do tworzenia w świecie pełnego banałów i bezrefleksyjnych powieleń, pozwalają także otworzyć się na dialog: artysty z odbiorcą, odbiorcy ze swoim otoczeniem. Ale przede wszystkim wyróżnione prace charakteryzują się spójną wizją i odwagą artystyczną - tak ważnymi przecież elementami w procesie kształtowania się postawy i dojrzałości twórczej - tak o decyzji jury mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Zwieńczeniem 16. edycji konkursu będzie wystawa prac wszystkich tegorocznych finalistów w Muzeum nad Wisłą – nowym pawilonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które ERGO Hestia wspiera jako partner strategiczny. To właśnie podczas tego wydarzenia - 27 czerwca br. o godz. 19.00 - poznamy laureatów konkursu, dla których wyróżnienie to przekłada się często na dalszy rozwój. Nagrodami dla laureatów są bowiem rezydencje artystyczne w dwóch ważnych ośrodkach sztuki współczesnej - Nowym Jorku i Walencji - gdzie podczas miesięcznego stypendium, oprócz pracy twórczej, artyści realizują program ułatwiający im budowanie sieci kontaktów zawodowych czy współpracę z instytucjami; odbywają także spotkania z kuratorami, poznają najnowsze trendy w sztuce, jak również zwiedzają miasto, galerie i muzea. Ponadto, jeden z finalistów otrzymuje komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia. Każdy z laureatów dostaje również możliwość zorganizowania własnej wystawy porezydencyjnej w jednej ze stołecznych galerii, a prace wybranych finalistów są cyklicznie prezentowane szerszej publiczności w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii.

Finalistami 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii zostali: Karolina Babińska, Jerzy Baranowski, Katarzyna Blajchert, Dorota Chodór, Aleksandra Cieślewicz, Kornelia Dzikowska, Józef Gałązka, Joanna Jamro-Nowińska, Natalia Janus-Malewska, Marcin Janusz, Kamila Kobierzyńska, Zuzanna Kojder, Mateusz Kokot, Marta Krześlak, Agnieszka Mastalerz, Horacy Muszyński, Gabriela Palicka, Wojciech Piotrowski, Maryna Sakowska, Katarzyna Szymkiewicz, Katarzyna Wąsowska, Wiktor Wolski, Marta Wódz, Barbara Wójcik, Weronika Wysocka, Paulina Żmuda.

Trwający nieprzerwanie od roku 2002, konkurs Artystyczna Podróż Hestii, to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. To jednocześnie jeden z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w Polsce. 15 lat trwania konkursu zaowocowało 24 rezydencjami artystycznymi w Nowym Jorku i Walencji, 36 wystawami indywidualnymi oraz zbiorowymi w całym kraju oraz stworzeniem kolekcji składającej się z prawie 40 prac. Ugruntowana pozycja konkursu jest zasługą wieloletnich partnerów instytucjonalnych, z którymi Fundacja APH współpracuje. Są to uczelnie artystyczne w całej Polsce, Politechnika w Walencji, Residency Unlimited w Nowym Jorku oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie odbywają się wystawy finalistów.

Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje wystawy w ważnych centrach artystycznych w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.

Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.


Źródło: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Organizator:

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Adres:

Hestii 1, 81-731 Sopot, woj. PM

Tel.:

22 841 09 94

E-mail:

artystycznapodroz@ergohestia.pl

Www:

http://www.artystycznapodrozhestii.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • młodzież
  • sztuka