Przejdź do treści głównej

Program PROJEKTOR. ZaProjektuj się na działanie!

autor(ka): Programu PROJEKTOR – wolontariat studencki
2017-04-25, 13:34
użytkownik
archiwalne
Fot. Jakub Bodys
Od początku 2017 roku studenci wolontariusze Programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” zrealizowali już 305 projektów edukacyjnych! Warsztaty odbyły się w 95 szkołach z różnych regionów Polski.

Wolontariat to nie lada wyzwanie!

To prawda. Jednak wolontariusze Projektora świetnie potrafią pogodzić swoje studia, czy pracę z realizacją projektów edukacyjnych. Nie trzeba dużo, by móc dać coś od siebie innym i podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z uczniami, a dodatkowo zdobyć nowe doświadczenie. Projekt systematyczny to tylko trzy spotkania w szkole po dwie godziny lekcyjne w czasie do 2 do 4 tygodni. Jak widać, nie zajmuje to dużo czasu, a daje wiele korzyści.

Opowiada o tym Paulina Król, studentka z Lublina: „Bardzo miło i ciepło zostaliśmy przyjęci przez szkołę, dyrektora, nauczycieli, no i przez dzieciaki. Widać, że dzieci cieszyły się na nasz przyjazd, chętnie brały udział w zajęciach, które im oferowaliśmy. W Projektorze poznałam wiele ciekawych osób z fajnymi zainteresowaniami i pasjami, którymi chętnie dzielą się z innymi. Każdy jest otwarty na pomoc drugiej osobie, jest przyjazna atmosfera”.

Zajęcia to dla studentów wolontariuszy także wspaniały sposób na sprawdzenie i udoskonalenie swoich umiejętności pracy z dziećmi, przekazywania wiedzy, działania w grupie oraz rozwoju osobistego. Dzięki nowym doświadczeniom studenci zyskują większą atrakcyjność na rynku pracy. Dodatkowo PROJEKTOR pokrywa koszty realizacji projektu (koszty podróży i materiałów edukacyjnych). Jest to rewelacyjna przygoda!

Świadczą o tym słowa wolontariuszki z Lublina, Eweliny Szuby: „Co osiągnęłam dzięki Projektorowi – poznałam wspaniałych, pozytywnie zakręconych ludzi, z którymi człowiek nigdy się nie nudzi. Tak naprawdę to oni, jak również dzieci, wpłynęli na mnie i na to, jaka teraz jestem. Dzięki Projektorowi zmieniłam się – z cichej i wyalienowanej dziewczyny, stałam się odważną, pewną siebie i pozytywnie zakręconą osobą. W końcu przestałam się bać, poznałam swoje słabe i mocne strony. Teraz wiem kim chcę być i co chcę robić za kilka lat. Dzięki niemu również przekonałam się do wolontariatu i zaczęłam się angażować w innych organizacjach. Mogę śmiało powiedzieć, że studia nigdy by mi nie dały takiego doświadczenia, takiej pewności siebie i takich umiejętności jak Projektor”.

Dla kogo działamy?

Projekty realizowane przez wolontariuszy Projektora skierowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęcia dodatkowych poza standardowymi lekcjami, szczególnie że w wielu miejscowościach i wsiach oferta takich zajęć jest znikoma. Tematyka projektów jest bardzo różnorodna, m.in.: ekologia, plastyka, gry planszowe, kryminalistyka, chemia czy komunikacja interpersonalna, a scenariusz zależy od kreatywności wolontariuszy.

Studenci bardzo doceniają tę koncepcję, o czym wspominam wolontariuszka Ewelina: „To, co podoba mi się w Projektorze to, że każde zajęcia są inne. Trzeba wymyślać coś nowego, niebanalnego. Coś takiego co zainteresuje słuchaczy. Zawsze, po każdym projekcie, największą satysfakcją są uśmiechy dzieci – wtedy wiem, że udało mi się je uszczęśliwić i spowodować, że choć na chwilkę nie musiały myśleć o szkolnych obowiązkach”.

Zapraszamy studentów wszystkich kierunków z całej Polski, a także szkoły zainteresowane realizacją u siebie projektów edukacyjnych, do zaangażowania się w Program Projektor. Na stronie www.projektor.org.pl można dołączyć do nas oraz znaleźć więcej informacji o programie „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.

„PROJEKTOR – wolontariat studencki” to program realizowany przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Autorem i Fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Celem programu jest aktywizacja i przeciwdziałanie wykluczeniu dzieci i młodzieży z małych miasteczek i wsi w całej Polsce poprzez rozwijanie ich pasji i zainteresowań, odkrywanie talentów i potencjału drzemiącego zarówno w studentach, jak i w uczestnikach projektów.

Projekty realizowane przez PROJEKTOR koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów mają formę projektów edukacyjnych, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie.

Od 2003 roku studenci przeprowadzili 32543 projektów edukacyjnych w 2266 szkołach w Polsce. W bazie programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” jest zarejestrowanych ponad 19000 studentów z całego kraju.

www.projektor.org.pl

Facebook: www.facebook.com/PROJEKTOR.wolontariat.studencki/

Twitter: twitter.com/Projektor_Wolo

Instagram: www.instagram.com/projektor_wolontariat/


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Programu PROJEKTOR – wolontariat studencki
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja pozaformalna
  • młodzież
  • oświata
  • wolontariat
  • wolontariusze