Przejdź do treści głównej

Nowa szansa na granty. Zyskaj w łatwy sposób dofinansowanie na matematykę

autor(ka): Izabela Grotkowska
2017-04-19, 11:57
archiwalne
Nie przez przypadek matematyka jest nazywana królową nauk. Jej znaczenie w codziennym życiu jest nie do przeceniania. Warto dbać o jej promowanie i rozbudzanie zainteresowania matematyką wśród dzieci i młodzieży. Służą temu programy grantowe, takie jak mPotęga, które zapewniają pieniądze na projekty pokazujące fascynujący świat matematyki. Teraz jest okazja, aby zdobyć granty z programu.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie naszego świata bez matematyki. Dzięki niej nie tylko bez problemu potrafimy obliczyć resztę podczas zakupów, ale także tworzymy zaawansowane komputery, a nawet latamy w kosmos. Matematyka jest niezbędnym narzędziem postępu, dlatego umiejętności w tej dziedzinie są coraz bardziej pożądane na rynku pracy, a profesje z nią związane są w czołówce najbardziej atrakcyjnych zawodów na świecie, takich jak np. programista, inżynier, architekt (źródło: http://www.careercast.com/jobs-rated/best-jobs-2016?page=1). Dlatego między innymi warto nieustannie przypominać wszystkim o dużym znaczeniu matematyki.

Dofinansowanie na propagowanie matematyki

MEN szacuje, że obecnie w Polsce brakuje nawet 50 tys. inżynierów i informatyków, a rynek pracy wykazuje zdecydowanie wyższe zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem technicznym, niż szacowane możliwości kształcenia polskich uczelni (źródło: http://gazetapraca.pl/gazetapraca/7,90443,21126300,liczba-osob-wybierajacych-szkoly-zawodowewciaz-jest-zbyt-mala.html). Jednym ze sposobów przekonywania młodzieży do studiowania kierunków technicznych jest popularyzacja matematyki i pokrewnych jej nauk. Niezwykły świat matematyki pokazywany jest coraz młodszym dzieciom dzięki realizacji różnych projektów edukacyjnych, wspieranych przez takie programy jak mPotęga.

Właśnie trwa nabór wniosków do czwartej już edycji programu mPotęga,  prowadzonego przez Fundację mBanku. Do 10 maja 2017 r. można ubiegać się o dofinansowanie w ramach tego programu, składając wniosek online pod tym LINKIEM.

mPotęga promuje matematykę wśród młodych ludzi. Ideą działania tego programu jest pokazanie, jak fascynującą przygodą może się okazać zgłębianie tajników matematycznych zagadnień. Założeniem mPotęgi jest także podkreślanie praktycznego aspektu tej dziedziny wiedzy i jej znaczenia w codziennym życiu.

Program poszukuje pomysłów niekonwencjonalnych, ciekawych, które nie tylko pokażą matematykę i logikę w kreatywny sposób, ale także wydobędą z nich całe piękno, staną się impulsem do samodzielnego poszukiwania przez dzieci i młodzież rozwiązań różnych problemów matematycznych. Warto jednak podkreślić, że w ten sposób program mFundacji stawia sobie za cel również zachęcanie nauczycieli i rodziców do propagowania matematyki bez rutyny. Daje im impuls do porzucania nudnych schematów edukacyjnych na rzecz niezwykłych, innowacyjnych i nieszablonowych projektów. Najciekawsze pomysły mają szansę na otrzymanie grantów w wysokości od 2 do 8 tys. zł.

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie
 

Publiczne Gimnazjum nr 5 im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
 

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej  w Kowalewie Pomorskim
 

Granty programu mPotęga – kto może otrzymać pieniądze?

Program mPotęga to doskonała okazja, aby w łatwy sposób pozyskać dofinansowanie na matematykę, bez przygotowywania skomplikowanych wniosków, bez szczegółowej, rozpisanej na kilkadziesiąt stron dokumentacji. Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz i wysłać go online. Ważne, aby projekt był skierowany do dzieci uczących się co najmniej w 4 klasie szkoły podstawowej lub do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Wnioski mogą składać szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, jak również uczelnie wyższe. O dofinansowanie mogą starać się także biblioteki, organizacje pozarządowe, a nawet grupy nieformalne, takie jak na przykład grupy uczniów, koła naukowe, grupy nauczycieli itp. Jednak w przypadku grupy nieformalnej konieczne jest pozyskanie do współpracy organizacji pozarządowej. Projekty muszą trwać od 2 do 4 miesięcy w okresie od 1 września do 31 grudnia 2017 roku. Mogą to być na przykład niekonwencjonalne warsztaty, konkursy i gry matematyczne, wycieczki i spotkania pokazujące zastosowanie matematyki, filmy edukacyjne, blogi matematyczne itp.

W przeszłości granty otrzymywały między innymi takie projekty jak Matematyczne Andrzejki, obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, matematyczne warsztaty kulinarne, festiwale nauki inspirowane matematyką, detektywistyczne odkrywanie matematycznych tajemnic, projekty pokazujące zastosowanie matematyki w budownictwie i w sztuce, a także wiele innych niekonwencjonalnych pomysłów.

 


Data wydarzenia: od 2017-04-19 do 2017-05-10
Organizator:

Fundacja mBanku

Adres:

Senatorska 18 lok. 4.2a, 00-082 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja pozaformalna
  • nauka i technika
  • oświata