Przejdź do treści głównej

Poprzyj petycję o elektronicznych oświadczeniach majątkowych

autor(ka): K.Mikołajczyk
2017-04-14, 16:05
użytkownik
archiwalne
W Polsce ok. 800 tys. osób jest zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych. Służby, takie jak Centralne Biuro Antykorupcyjne, kontrolują zaledwie ok. 1 proc. z nich – poprzyj petycję, aby czym prędzej wprowadzono obowiązkowe elektroniczne oświadczenia majątkowe.

Dlaczego elektroniczne oświadczenia majątkowe?

Polska pozostaje jednym z ostatnich państw w Europie, w których oświadczenia majątkowe są wypełniane ręcznie i publikowane w formie skanów. Uniemożliwia to szybką i maszynową analizę oświadczeń, a przez to sprawia, że ponad 90 proc. składanych oświadczeń nie podlega zewnętrznej kontroli. (Zobacz przykładowe oświadczenia w oryginale, oraz przepisane przez Stowarzyszenie 61)

Propozycja Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji na stronie www.aplikacje.gov.pl umożliwia wypełnienie deklaracji elektronicznie. Jednak to dobrowolne narzędzie może co najwyżej poprawić czytelność wypełnionego formularza, podczas gdy faktycznie nie realizuje idei cyfryzacji. Wypełniony formularz osoba składająca oświadczenie i tak musi wydrukować i przekazać na papierze, a ten zostanie umieszczony na stronie urzędu w formie nieedytowalnego skanu.

Nasza petycja

Dlatego przekazaliśmy do Premier Beaty Szydło petycję z prośbą o wprowadzenie zmian do ustawodawstwa wcześniej niż dopiero 2018 roku oraz o określenie jednolitego wzoru oświadczenia dla wszystkich osób zobowiązanych do jego złożenia. Pełną treść petycji oraz jej dalsze losy można śledzić n stronie sejmu.

Kto już popiera

  • Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka
  • Fundacja Odpowiedzialna Polityka
  • Obywatel Rodzic
  • Fundacja Wolności
  • Gothenburg University

Jeśli i Twoja organizacja chce poprzeć petycję do Premier Beaty Szydło, prześlij nazwisko oraz nazwę reprezentowanej organizacji na adres: .


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: informacja nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działania strażnicze
  • informacja publiczna
  • korupcja