Przejdź do treści głównej

Młodzież z Wielkopolski uczy się, jak CREOwać działania wolontaryjne dla osób starszych [relacja]

autor(ka): Ryszard Michalski
2017-04-13, 13:55
użytkownik
archiwalne
Taki cel postawił przed sobą zespół Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania, który wraz z początkiem roku szkolnego zaprosił 20 szkół ponadgimanzjalnych z obszaru województwa wielkopolskiego do projektu „Wolontariat z Klasą”.

Głównym celem tego projektu jest wsparcie przyszłego wolontariusza/wolontariuszki w odkrywaniu wolontariatu jako ważnego rodzaju działalności i jako możliwości uczenia się z naciskiem na podnoszenie świadomości i umiejętności działań na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnością.

Wzmocnieni doświadczeniami lat ubiegłych, realizując kolejny projekt w tym roku szkolnym mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pracy z uczniami szkół ponadgimanzjalnch uda nam się nie tylko pokazać młodzieży korzyści płynące z wolontariatu, ale również uwrażliwić ją na potrzeby osób starszych i z niepełnosprawnością tak, by po jego zakończeniu pełnoloteni już uczniowe mogli świadomie podjąć wolontariat indywidualny w placówkach, które odwiedzili, a więc w Klubach Seniora czy Domach Pomocy Społecznej – mówi Ryszard Michalski, Prezes Stowarzyszenia CREO.

Projekt opiera się na czterech spotkaniach z młodzieżą. Podczas zajęć młodzi ludzie mają możliwość założyć na siebie symulator starości, czyli specjalny kombinezon ograniczający ruchy, wzrok i słuch. Symulator starości posiada także funkcję umożliwiającą pokazanie choroby Parkinsona czy chorób oczu takich jak zaćma czy jaskra. Dzięki prostym ćwiczeniom w kombinezonie, takim jak próba skupienia wzroku na ruchomym tekście – trzymanym w dłoniach, które mimowolnie drżą, czy wjeściu po schodach w specjalnie kamizelce i obciążnikach na kostkach, które zaburzają równowagę i utrudniają podniesienie stóp, uczniowie czują na własnej skórze, z czym boryka się osoba starsza i chora na te i inne choroby wieku starczego.

W trackcie projektu młodzież konfrontuje swoją wiedzę i opinie dotyczące starości. Uczniowie poznają podstawowe pojęcia dotyczące negatywnych zachowań wobec osób starszych (m.in. ageizm) oraz ich skutki – dystansowanie się wobec seniorów, dewaluowanie czy delegitytmizowanie ich. Młodzież za pomocą dyskusji oraz zapoznania się z filmem „Drogi Dwudziestoletni” zrealizwanego przez Centrum Inicjatytw Senioralnych poznaje możliwości akytywnego starzenia się oraz tworzy własne definicje starości i pomysły na inicjatywny wolontaryjne dedykowane seniorom.

Projekt kończy się zorganizowaniem przy wsparciu zespołu CREO i Opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu inicjatyw dedykowanej osobom ze społeczności lokalnej właśnie z tej grupy wiekowej.

„Wolontariat z Klasą” jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w ramach środków pochodzących z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej www.wolontariat.eu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO
Miejsce: Poznań
Organizator:

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO

Adres:

Osiedle Bolesława Chrobrego 33 lok. 58, 60-681 Poznań, woj. WP

E-mail:

creo@centrumcreo.pl

Www:

http://www.centrumcreo.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja obywatelska
  • integracja społeczna
  • młodzież
  • seniorzy
  • wolontariat