Przejdź do treści głównej

Nowa inicjatywa – wiele możliwości. Dołącz do Europejskiego Korpusu Solidarności!

autor(ka): Anna Dworak
2017-03-31, 10:29
użytkownik
archiwalne
Europejski Korpus Solidarności jest nowym przedsięwzięciem Unii Europejskiej, skierowanym do młodych ludzi, które wystartowało trzy miesiące temu. W ramach tej inicjatywy chętni mogą wziąć udział w projektach z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego. Aktualnie akredytowane organizacje mogą już korzystać z baz danych i przeszukiwać je pod kątem pracowników, stażystów lub wolontariuszy.

Misją Europejskiego Korpusu Solidarności jest aktywizacja młodych osób, która docelowo wpłynąć ma na poprawę sytuacji osób słabszych, integrację oraz ma być odpowiedzią na wyzwania ogólnospołeczne.

W projektach realizowanych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Ponadto uczestnicy muszą spełniać kryterium legalnego pobytu lub posiadania obywatelstwa w jednym z krajów Unii Europejskiej lub w Macedonii, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii, Turcji.

Jakie korzyści?

Korzyści płynące z uczestnictwa w projekcie Europejskiego Korpusu Solidarności są długofalowe. W przyszłości mogą mieć pozytywny wpływ na sytuację edukacyjną i zawodową uczestników, ponieważ osoby posiadające doświadczenie w wolontariacie mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia oraz kontynuację ścieżki edukacyjnej.

Osoby, które zdecydują się dołączyć do Europejskiego Korpusu Solidarności będą miały możliwość wzięcia udziału w różnorodnych tematycznie projektach. Jedną z podstawowych kwestii podejmowanych przez organizacje zgłaszające się do Korpusu jest problem wykluczenia społecznego. Skupia się on wokół zagadnień związanych m.in. z dyskryminacją, nietolerancją, międzykulturowością oraz pracą z różnymi grupami społecznymi.

Innym rodzajem projektów są działania charakteryzujące się zapobieganiem klęskom żywiołowym oraz usuwaniem ich skutków. Polegają one na podejmowaniu działań minimalizujących ryzyko związane z wystąpieniem katastrof naturalnych oraz wspieraniu lokalnych społeczności poszkodowanych w ich wyniku.

Dokąd po informacje?

Osoby chcące uzyskać więcej informacji na temat możliwości dołączenia do Europejskiego Korpusu Solidarności lub mające inne pytanie dotyczące Unii Europejskiej – mogą zwrócić się do Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław należy do sieci informacyjnej Komisji Europejskiej Europe Direct i jest prowadzony przez Stowarzyszenie Centrum Edukacji i Badań Społecznych. Działania Punktu obejmują konsultacje i doradztwo dla obywateli oraz organizację i uczestnictwo w wydarzeniach o tematyce europejskiej.

Najbliższym wydarzeniem, na którym będzie można odwiedzić nasze stoisko informacyjne są Dni Otwarte Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, które odbędą się 4 kwietnia br. Serdecznie zapraszamy. Siedziba Punktu znajduje się we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Strona www PIEED_Wrocław
Miejsce: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław, Legnicka 65, 54-206 Wrocław, woj. dolnośląskie
Data wydarzenia: 2017-03-31
Organizator:

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław

Adres:

Legnicka 65, 54-206 Wrocław, woj. dolnośląskie

Tel.:

71 723 73 51

E-mail:

europedirect-wroclaw@europedirect-wroclaw.pl

Www:

http://www.europedirect-wroclaw.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja europejska
  • rozwój zawodowy
  • wolontariat
  • wolontariusze