Przejdź do treści głównej

Po spotkaniu środowisk neonazistowskich. Oświadczenie Zarządu Fundacji Krzyżowa

użytkownik
archiwalne
11 marca 2017 roku w Grodziszczu (gm. Świdnica) odbył się zjazd z udziałem członków organizacji neonazistowskich. Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego postanowił wyrazić swoje zaniepokojenie tym faktem w specjalnym oświadczeniu.

Ze zmartwieniem i dużym zaniepokojeniem zapoznaliśmy się z prasowymi doniesieniami o koncercie i spotkaniu z udziałem osób związanych z ruchami neonazistowskimi, który odbył się w sąsiadującym z Krzyżową Grodziszczu.

Nawiązywanie do ideologii nazizmu, faszyzmu czy komunizmu jest oczywistym łamaniem prawa. Naszą dezaprobatę budzi dodatkowo fakt, że wydarzenie odbywało się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie 28 lat temu odbyła się Msza Pojednania – symbol pojednania polsko-niemieckiego i początek dobrosąsiedzkich stosunków obu państw, a 75 lat temu spotykali się członkowie opozycyjnej grupy Krąg z Krzyżowej, która stanowczo sprzeciwiała się narodowemu socjalizmowi. Członkowie tej grupy za swoją postawę i krytykę nazizmu zapłacili życiem.

Fundacja „Krzyżowa” swoją działalnością przypomina jak ważna w budowaniu Europy jest odwaga cywilna, sprzeciw wobec totalitaryzmów, międzynarodowy dialog i pojednanie. Co roku, w ramach projektów edukacyjnych, gościmy tysiące młodych ludzi z Polski, Niemiec i innych krajów europejskich, którzy udowadniają, że taki dialog jest możliwy, ważny i bardzo potrzebny. W pracy edukacyjnej wspierają nas liczni partnerzy, w tym również samorządy Dolnego Śląska i ziemi świdnickiej, którzy podobnie rozumieją i wspierają nasze zobowiązania wobec społeczeństwa.

Wobec wydarzeń, które miały miejsce w naszym sąsiedztwie kilka dni temu, ale które zdarzają się również w innych częściach naszego regionu, kraju i Europy, czujemy się w obowiązku zwrócić uwagę na edukację obywatelską jako jedną z recept na przeciwdziałanie zagrożeniu upowszechniania się postaw nacjonalistycznych.

Prezentowanie postaw ludzi odważnych i niezachwianych w działaniu na rzecz pojednania, edukacja historyczna, dialog międzynarodowy, szukanie porozumienia i zrozumienia pomimo różnic, które oczywiście istnieją w Europie, są bardzo ważnymi elementami budowania społeczeństwa otwartego i świadomego swojej tożsamości. Jednym z kluczowych warunków kształtowania postaw obywateli świadomych przeszłości, ale odpowiedzialnych za swoją przyszłość, jest stanowcze negowanie zachowań i stanowisk, które służą fałszywemu ideologizowaniu systemów totalitarnych. Dlatego wobec ostatnich wydarzeń nie chcemy pozostać obojętni.

Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.


Pliki do pobrania

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
Organizator:

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Adres:

Krzyżowa 7, 58-112 Krzyżowa, woj. DS

Tel.:

74 850 03 00

Faks:

74 850 03 05

E-mail:

sekretariat@krzyzowa.org.pl

Www:

http://www.krzyzowa.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • inicjatywy oddolne