Przejdź do treści głównej

6 lat wojny w Syrii – PAH przypomina o ofiarach konfliktu

autor(ka): Polska Akcja Humanitarna
2017-03-14, 16:06
użytkownik
archiwalne
15 marca mija sześć lat od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w Syrii, pomocy humanitarnej potrzebuje 13,5 miliona Syryjczyków. Polska Akcja Humanitarna od czterech lat prowadzi w Syrii stałą misję, obecnie PAH dociera z pomocą do ponad 300 tys. mieszkańców Syrii. Wśród odbiorców działań PAH w Syrii jest m.in. niemal 5 tysięcy osób ewakuowanych z Aleppo, którym organizacja zaczęła pomagać tuż po zajęciu miasta.

15 marca mija sześć lat od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w Syrii, który przerodził się w największą katastrofę humanitarną naszych czasów. Według danych ONZ, pomocy humanitarnej potrzebuje 13,5 miliona Syryjczyków, wiele rodzin jest całkowicie zdanych na pomoc z zewnątrz.

Polska Akcja Humanitarna od 2013 roku prowadzi w Syrii stałą misję i codziennie pomaga potrzebującym bezpośrednio w ogarniętym wojną kraju. Obecnie PAH dociera z regularną pomocą do ponad 300 tys. mieszkańców Syrii, zapewniając im wodę pitną, jedzenie i bezpieczne warunki sanitarno-higieniczne. Organizacja kontynuuje również pomoc dla osób ewakuowanych z Aleppo, którą dzięki niezwykłej hojności Polaków, mogła rozpocząć od razu po zajęciu miasta.

Warunki, w jakich od ponad pół dekady żyje większość Syryjczyków, są dramatyczne – mieszkańcy ogarniętego wojną kraju wspierają się wzajemnie, ich możliwości są jednak ograniczone. W Syrii potrzebne jest codzienne, systematyczne wsparcie także z zewnątrz.

Polska Akcja Humanitarna podejmuje to wyzwanie i od czterech lat rozszerza działania pomocowe na rzecz Syryjczyków. Od 2013 roku PAH dotarła z pomocą do prawie 1,5 miliona mieszkańców Syrii.

Kryzys w Syrii trwa już tak długo, że wiele osób – jak mówi pracujący dla Polskiej Akcji Humanitarnej syryjski inżynier – przestało myśleć o przyszłości. Żyją w zawieszeniu, starając się, żeby wojna pozostawiła jak najmniej śladów – w nich samych, a przede wszystkim w ich dzieciach.

To ostatnie jest niezmiernie trudne w kraju, w którym większość dzieci nie zna innej rzeczywistości niż wojenna, a prawie 6 milionów potrzebuje pomocy humanitarnej.

O trudnej sytuacji dzieci w Syrii przypomina spot z udziałem Karoliny Gruszki, napisany i wyreżyserowany przez Karolinę Lewicką i wyprodukowany przez Macieja Strzeszewskiego i Ilmatic Production. Autorzy, poruszeni dramatem mieszkańców Aleppo, postanowili pomóc. To samo może zrobić każdy z nas.

Wojna w Syrii trwa już od 6 lat – Pomóż dziś!

  • Wpłać dowolną kwotę na konto – Alior Bank S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Syria”
  • Wpłać darowiznę online na stronie PAH www.pah.org.pl/wspieraj-nas – jako cel darowizny wybierz „SOS SYRIA”
  • Dołącz do Klubu PAH SOS i regularnie wspieraj działania PAH w krajach dotkniętych kryzysem humanitarnym – informacje na stronie www.pah.org.pl/klub-sos

Polska Akcja Humanitarna – misja Turcja/Syria

Działania Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Syryjczyków są koordynowane przez dwa biura - jedno w mieście Antakya po tureckiej stronie granicy, drugie na terenie syryjskiej prowincji Idlib, gdzie organizacja zatrudnia kilkudziesięciu syryjskich fachowców. Są to w większości inżynierowie, którzy zajmują się przywracaniem dostępu do czystej wody.

Na terenie Syrii PAH prowadzi obecnie działania na rzecz ponad 300 tys. mieszkańców prowincji Aleppo, Hama i Idlib – dostarcza potrzebującym (uchodźcom wewnętrznym oraz goszczącym ich społecznościom) wodę pitną, paczki żywnościowe (w tym specjalistyczną żywność dla dzieci do drugiego roku życia) i artykuły higieniczne, remontuje systemy wodne oraz łazienki i toalety, usprawnia i tworzy systemy gospodarki odpadami oraz przekazuje mąkę i drożdże do piekarni, które w zamian zobowiązują się do utrzymywania stałych, niskich cen chleba.

Wśród odbiorców działań PAH w Syrii jest między innymi prawie 5 tysięcy osób ewakuowanych z Aleppo, którym organizacja zaczęła pomagać tuż po zajęciu miasta. Szybka reakcja PAH była możliwa dzięki niezwykłemu zaangażowaniu polskiego społeczeństwa – wpłatom od osób prywatnych i firm oraz licznym zbiórkom pieniędzy organizowanym oddolnie przez grupy przyjaciół, współpracowników, muzyków, naukowców, szkoły, teatry czy lokale gastronomiczne. Od połowy grudnia zeszłego roku, do końca lutego, na pomoc mieszkańcom Aleppo i innych miejsc w Syrii, Polska Akcja Humanitarna zebrała 4,5 miliona zł.

PAH prowadziła także działania na rzecz uchodźców syryjskich w krajach ościennych – w 2012 roku organizacja pomagała Syryjczykom w Libanie, w 2014 i 2016 roku w świetlicach dla dzieci w Turcji. W 2017 roku planuje rozpoczęcie kolejnych działań na terenie Turcji.

Od 2013 roku PAH dotarła z pomocą do prawie 1,5 miliona mieszkańców Syrii.

Sytuacja humanitarna w Syrii

Warunki, w jakich od ponad pół dekady żyje większość Syryjczyków, są dramatyczne. Ciągłe walki i naloty zmusiły ponad 11 milionów osób do ucieczki z domów – prawie 6,5 miliona ludzi przemieściło się wewnątrz kraju (często wielokrotnie), a w sąsiadujących z Syrią państwach żyje prawie 5 milionów uchodźców. Tysiące rodzin mieszka w zniszczonych domach lub prowizorycznych obozach. Prawie połowa Syryjczyków nie ma stałego dostępu do czystej wody, brakuje również prądu.

Przed wybuchem konfliktu Syria była krajem o średnim dochodzie, dziś 85 proc. Syryjczyków żyje w ubóstwie. Prawie jedna trzecia syryjskich rodzin dziś zadłużona – pożyczane pieniądze przeznaczają przede wszystkim na zakup jedzenia. Żeby mieć czym płacić za żywność, Syryjczycy wyprzedają dobytek, podejmują nielegalne zatrudnienie lub godzą się na pracę dzieci. Z brakiem wystarczającej ilości jedzenia, zmaga się codziennie ponad 9 milionów mieszkańców Syrii.

Produkcja żywności spadła względem 2011 roku o 40 procent, co w połączeniu z wysokimi cenami i ponad 50-procentowym bezrobociem, powoduje, że zdobycie pożywienia jest bardzo trudne. W Syrii produkuje się obecnie o ponad 60 proc. mniej zboża niż przed wojną, a mąka jest trzy razy droższa niż w 2011 roku. Od początku trwania konfliktu zniszczonych zostało ponad 50 procent syryjskich piekarni, a w niektórych rejonach kraju ceny chleba wzrosły nawet o 1000 procent.

Długotrwały konflikt spowodował załamanie syryjskiej gospodarki. Wiele gospodarstw rolnych i hodowlanych zostało zniszczonych – zburzone są systemy nawadniające, magazyny i drogi dojazdowe, zniszczone maszyny i narzędzia. Od 2011 roku ceny pasz wzrosły 20-krotnie, podrożały także nasiona, usługi weterynaryjne i paliwo.

Większość z żyjących w Syrii dzieci nie zna innej rzeczywistości niż wojenna, wiele z nich nie wie też, co to znaczy regularna edukacja – prawie połowa dzieci w wieku szkolnym nie chodzi do szkoły. Od momentu wybuchu konfliktu, w Syrii zostało zniszczonych wiele szkół i przestało pracować 150 tys. nauczycieli. Wiele budynków szkolnych zostało zaadaptowanych na schronienia dla osób, które uciekły z innych rejonów kraju – z użytku wyłączona jest obecnie co 3 szkoła. W działających szkołach brakuje miejsca, personelu, materiałów edukacyjnych, dostępu do prądu i wody. Coraz więcej dzieci, zamiast nauką, zajmuje się pomaganiem rodzinom w zdobywaniu środków do przeżycia, coraz więcej jest narażonych na przedwczesne małżeństwa i wykorzystywanie do działań wojennych.

– Te dzieci są jak ślepcy –  mówi jeden ze współpracujących z PAH syryjskich inżynierów. – Jeśli powiesz niewidomemu, że to jest żółty kolor, nie będzie umiał sobie tego wyobrazić. Dodaje: Nie wiem, co czują, co w nich siedzi, co myślą o świecie. Nikt tego nie wie. Na pewno nie wyobrażają sobie pokoju, bo nie wiedzą, co to jest. Ja mogę sobie wyobrazić, jak powinno wyglądać ich życie. Wiem, co to znaczy iść do parku w piękny dzień. One tego nie wiedzą[1].

Źródła

_________

[1] Pracownik misji PAH Syria, w rozmowie z Maciejem Jarkowcem dla Gazety Wyborczej http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,19685960,syria-wojna-bez-konca.html?disableRedirects=true


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Polska Akcja Humanitarna
Organizator:

Polska Akcja Humanitarna

Adres:

Aleja Solidarności 78A, 00-145 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

501 701 192

E-mail:

pah@pah.org.pl

Www:

http://www.pah.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • pomoc humanitarna