Przejdź do treści głównej

1%. Ułatwienia dla emerytów. Jest podpis prezydenta i publikacja

autor(ka): oprac. rk, poradnik.ngo.pl
2017-03-14, 12:37
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
13 marca 2017 r. prezydent podpisał ustawę wprowadzającą ułatwienia dla emerytów i rencistów, którzy chcieliby przekazać 1% swojego podatku na rzecz OPP. Następnego dnia ustawa została opublikowana.

Jak się tego należało spodziewać, prezydent bardzo szybko podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy (jeszcze w czwartek, 9 maja, debatował nad nią Sejm). Błyskawicznie nastąpiła też publikacja ustawy. Pośpiech podyktowany jest terminem wejścia w życie nowych przepisów. Emeryci i renciści będą mogli skorzystać z uchwalonych ułatwień już teraz – przy rozliczeniach podatkowych za 2016 r., które trwają do 30 kwietnia 2017 r.

Do tej pory korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Przyjęta ustawa trudność tę likwiduje. Na czym polega wprowadzane ułatwienie?

Specjalny PIT do wskazywania OPP

Emeryt nie będzie musiał wyliczać, jaką kwotę stanowi jego 1% (robią to wszyscy inni podatnicy uprawnieni do wspierania OPP). Wystarczy, że wskaże organizację pożytku – poda jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1% będą wyglądały w PIT-OP tak samo jak rubryki jednoprocentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji, z tym że PIT-OP pozbawiony będzie miejsca na wpisanie kwoty.


PIT-OP (projekt)

PIT-OP


PIT z samym rozliczeniem podatku za emeryta lub rencistę nadal wysyłać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy inny organ rentowy (tu nic się nie zmienia). PIT-OP będzie więc uzupełnieniem PIT-u wysyłanego przez ZUS. Emeryt nie będzie musiał rozliczać się samodzielnie, chcąc przekazać 1%.

PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku emeryt wysyła do Urzędu Skarbowego, co do zasady, do 30 kwietnia, a w roku wprowadzenia w życie tej możliwości, do 2 maja. Można go będzie złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.

zobacz:
ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy [TEKST]


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • seniorzy