Przejdź do treści głównej

Projekt chóralny "Treasures of Music - Armenia"

autor(ka): Justyna Dziuma
2017-03-10, 13:06
użytkownik
archiwalne
“Treasures of Music: Armenia” to nazwa międzynarodowego projektu kulturalnego - płyty CD pod powyższym tytułem, zawierającej muzykę ormiańską wykonywaną przez chóry z wielu krajów, m.in. Armenii, Polski i Ukrainy, w ramach łączenia kultur. Ma to być skromny wkład w popularyzację praktycznie nieznanej muzyki kraju, który jest kolebką cywilizacji chrześcijańskiej.

Projekt ma charakter otwartego, trwającego do maja 2017 r. konkursu, do którego może się zgłosić dowolny chór i przysłać swoje nagrania. Lista wykonawców zostanie wyłoniona przez międzynarodowe jury, a zakwalifikowane chóry otrzymają większość nakładu płyt do własnej, bezpłatnej dystrybucji. Są już nagrania z Armenii, Polski i Niemiec, zgłosił się też chór z Ukrainy.

Płyta nie będzie przeznaczona do sprzedaży, będzie ją można otrzymać od uczestników projektu lub od organizatorów. W październiku planowany jest przyjazd do Polski jednego z chórów z Armenii na międzynarodowy festiwal Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie i na wtedy też ma być gotowa płyta.

Projekt organizuje Fundacja Chórtownia, prowadząca znany w środowisku chóralnym międzynarodowy portal dla chórów, który współtworzą miłośnicy muzyki chóralnej. Dzięki niemu chóry nawiązują ze sobą kontakty, zapraszają się wzajemnie na festiwale, informują o koncertach i naborach. Chórtownia przyjmuje też chóry zza granicy, organizuje seminaria IT oraz warsztaty z chóralną muzyką polską na Wschodzie, m.in. w ramach polsko-ormiańsko-mołdawskiego projektu “In terra pax”. Wydała też płytę „The Sound of Europe II” zawierającą muzykę chóralną z siedmiu krajów: Polski, Ukrainy, Węgier, Mołdawii, Bułgarii, Gruzji i Armenii. Adres portalu, zawierającego ponad 950 chórów, kilkaset festiwali oraz partytury nut to www.chortownia.org.

Współorganizatorem tego projektu jest Armenian Choral Conductors’ Association oraz Związek Ormian w Polsce. Ambasadorem projektu jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ormianin polski, proboszcz parafii ormiańskiej w Gliwicach, prezes Fundacji Brata Alberta opiekującej się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Jak każda organizacja NGO, tak i Chórtownia musi pozyskiwać fundusze na działalność. Korzysta więc z finansowania społecznego w przekonaniu, że przy okazji kampanii crowdfundingowej, która pozwoli zamknąć budżet przedsięwzięcia, wielu ludzi zainteresuje się muzyką chóralną oraz piękną i tajemniczą Armenią. Pieniądze potrzebne są na mastering i produkcję 3000 płyt wraz z książeczkami, które będą zawierały informacje o wykonawcach oraz o Armenii, a także na ich kosztowny transport do krajów, z których pochodzić będą wykonawcy.

"Prototypem crowdfundingu była subskrypcja, popularna w XVIII w, a nawet jeszcze XIX wieku. Kompozytor proponował zakup utworu zamożnym melomanom, i kiedy zgromadził wystarczającą liczbę subskrybentów, co dawało gwarancję, że utwór nie przyniesie strat, podejmował się druku. Dzięki subskrypcji ukazywały się najwcześniejsze utwory Beethovena" - pisze Danuta Gwizdalanka w pracy "Złoty wiek muzyki kameralnej". Obecnie jest to coraz bardziej popularna forma pozyskiwania funduszy, polegająca na wpłatach na wspierany projekt na różnych platformach internetowych. W tym przypadku jest to platforma odpalprojekt.pl.

Adres kampanii, która potrwa do końca kwietnia to https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1187,treasures-of-music-armenia

Dla Darczyńców organizatorzy wraz z partnerami przygotowali ciekawe nagrody za wsparcie projektu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Chórtownia
Organizator:

Fundacja Chórtownia

Adres:

Łużycka 6 lok. 8, 44-100 Gliwice, woj. SL

E-mail:

chortownia@3w.gliwice.pl

Www:

http://www.choral.art.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • kultura
  • wielokulturowość
  • współpraca międzynarodowa