Przejdź do treści głównej

Fundacja Integracja podsumowuje Akcję "Praca"! [relacja]

autor(ka): Fundacja Integracja
2017-03-01, 14:47
użytkownik
archiwalne
Potrzebni od zaraz trenerzy, specjaliści ds. eksportu, kierowcy, copywriterzy i kucharze, ale też pracownicy ochrony i osoby mogące sprzątać. Tylko w lutym na portalu sprawniwpracy.pl zarejestrowało się około 50 nowych pracodawców, którzy zamieścili blisko 100 nowych ogłoszeń o pracę. W bazie portalu znajdują się także życiorysy kilku tysięcy chętnych do pracy kandydatów z niepełnosprawnością.

Pracodawców poszukujących pracowników i kandydatów chętnych do pracy Integracja łączy, na portalu rekrutacyjnym „Sprawni w pracy”.

Z danych GUS wynika, że w Polsce niezmiennie od wielu lat zaledwie co czwarta osoba z niepełnosprawnością jest aktywna zawodowo. Tymczasem w Unii Europejskiej zatrudnienia nie znajduje już co druga.

W ramach „Akcji: Praca”, w lutym br. wraz z Czytelnikami portalu Niepelnosprawni.pl szukaliśmy odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Nasi czytelnicy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, wymienili szereg barier utrudniających zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Na pierwszym miejscu plasuje się podejście pracodawców do osób z niepełnosprawnością, którzy często proponują „pracę na czarno”, do tego na niskim stanowisku, niezależnie od kwalifikacji czy wykształcenia kandydata.

Z drugiej strony pojawia się także lekceważący stosunek do pracy osób z niepełnosprawnością, nieodpowiednie wykształcenie czy też brak wsparcia dla osób już zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

- Wskazywanie winy po stronie pracodawców może być pewnego rodzaju tarczą, za którą chowają się osoby z niepełnosprawnością – komentuje Prezes Integracji Piotr Pawłowski. – Być może wciąż boją się podjąć pracę. Może nie są do tego przygotowane. Może nie trafiły na otwartych pracodawców, choć bez wątpienia z ich otwartością jest o wiele lepiej niż 12 lat temu. Być może ma to związek
ze strachem przed utratą renty. Na tę sytuację wpływ ma wiele czynników, choćby to czy ktoś mieszka w mieście, czy na wsi. Bywa też, że zdobyte wyższe wykształcenie nie przystaje do potrzeb pracodawców. Niewątpliwie jednak ta sytuacja jest sygnałem
dla rządzących, że należy nie tylko zadbać o zaspokojenie „głodu” pracodawców, lecz zmienić cały mechanizm wspierania aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością to główny cel portalu sprawniwpracy.pl.

To miejsce kontaktu osób z niepełnosprawnością szukających zatrudnienia i pracodawców. Pracodawcy, którzy dołączają do portalu, podczas procesu rekrutacji otrzymują wsparcie ekspertów Integracji. Bogata jest również baza kandydatów do pracy, wśród których są ludzie o różnym wykształceniu, doświadczeniu, możliwościach i aspiracjach zawodowych. Ale oprócz ofert pracy i profili kandydatów, portal zawiera również wiele istotnych treści dla osób z niepełnosprawnością, podpowiada jak napisać CV, czy list motywacyjny.

- Kiedy podejmowałem decyzję, aby uruchomić portal Sprawni w pracy po 10 latach prowadzenia Centrów Integracja, przekonałem się, że osoby z niepełnosprawnością potrzebują takiego narzędzia, jakim jest portal rekrutacyjny - mówi inicjator i twórca portalu Sprawni w Pracy, prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski. - Biorąc pod uwagę fakt, że pracownicy z niepełnosprawnością mieszkają w różnych miejscach, zarówno małych, jak i dużych miastach, czy też wsiach, jest to niebywały potencjał, który w naszym kraju trzeba wykorzystać. Podobnie jest z firmami, instytucjami publicznymi czy firmami komercyjnymi, które też działają w każdej mniejszej lub większej miejscowości. Spotkanie obu stron jest możliwe dzięki portalowi sprawniwpracy.pl.

Projekt prowadzi Integracja. Profesjonalna, ogólnokrajowa organizacja pozarządowa, aktywnie działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i opiekunów, która powstała z inicjatywy Piotra Pawłowskiego. Fundacja Integracja od lat likwiduje bariery architektoniczne, cyfrowe i społeczne. Poprzez swoje działania doprowadza także do zmian prawa i świadomości społecznej. Prowadzi sieć Centrów Integracja oraz własną Infolinię, od ponad 22 lat wydaje Magazyn "Integracja" - największą tego typu bezpłatną publikacją w kraju, która dostarcza kompleksowej wiedzy z zakresu niepełnosprawności oraz przedstawia Czytelnikom bieżące sprawy i problemy środowiska. Poza tym prowadzi portal Niepelnosprawni.pl, realizuje program telewizyjny "Misja Integracja" i serwisy tematyczne np. sprawniwpracy.pl. Fundacja Integracja tworzy głośne kampanie społeczne, wybiera Człowieka bez barier, organizuje Wielką Galę Integracji oraz promuje Liderów Dostępności.

Partnerzy akcji „PRACA”: www.sprawniwpracy.pl i www.infopraca.pl


Pliki do pobrania

Źródło: Fundacja Integracja
Organizator:

Fundacja Integracja

Adres:

Dzielna 1, 00-162 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekonomia, rynek pracy
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • rozwój zawodowy