Przejdź do treści głównej

Trwa zbiórka brakujących funduszy na film dokumentalny o rodzinie Beksińskich

autor(ka): Centrum Prasowe PAP
2017-02-28, 13:01
użytkownik
archiwalne
Do 15 marca trwa społecznościowa zbiórka środków na dokończenie prac nad filmem "Z wnętrza" - pełnometrażowym dokumentem zmontowanym z taśm VHS artysty Zdzisława Beksińskiego i jego rodziny.

"Piotr Dmochowski: - Ile tysięcy metrów tych nagrań masz?
Zdzisław Beksiński: - Już od diabła i trochę. Ja to sam sobie często oglądam. Wolę to oglądać niż filmy".

To fragment jednej z wielu rozmów z nagrań Zdzisława Beksińskiego, który wyjątkowo wymownie opisuje materiał, jaki ten niezwykły artysta po sobie pozostawił - blisko 300 godzin nagrań audio i wideo, które stanowią intrygującą ciekawostkę nie tylko dla fanów jego niezwykłej twórczości.

Pomysłodawcą wykorzystania ich do stworzenia pełnometrażowego filmu dokumentalnego jest Tomasz Szwan z Fundacji Beksiński prowadzonej od lat przez Ewę i Janusza Baryckich. Montażem materiałów udostępnionych przez Muzeum Historyczne w Sanoku (jedynego spadkobiercę malarza oraz patrona projektu) zajął się ceniony montażysta Cezary Grzesiuk, a koordynacją projektu zbiórki oraz promocją filmu Kamil Śliwiński.

Tytuł "Z wnętrz" nie jest przypadkowy - film ukazuje artystę prywatnie, w towarzystwie najbliższych mu osób w domowym zaciszu, które było zarazem jego miejscem pracy. Większość materiałów zarejestrowanych przez Zdzisława, Zofię i Tomasza Beksińskich została nakręcona w warszawskim mieszkaniu, do którego Beksińscy przeprowadzili się w 1977 roku z Sanoka i mieszkali aż do śmierci. Film odkrywa przed miłośnikami Beksińskiego wiele nieznanych i ciekawych faktów z życia jego rodziny.

Pomysł znalazł już uznanie polskiego środowiska filmowego czego efektem jest 100 tys. złotych przyznanych w ramach dofinansowana Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Samą zbiórkę wsparło już ponad 200 osób kwotą 24 tys. złotych.

Wszystkie szczegóły projektu na oficjalnej stronie zbiórki: https://wspieram.to/beksinski oraz na Facebooku: www.facebook.com/zdzislawbeksinski.

Od 20 marca Fundacja Beksiński zaprasza również na wystawę "Beksiński Nieznany" w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, gdzie zaprezentowanych zostanie blisko sto mniej znanych prac Zdzisława Beksińskiego. Więcej informacji na stronie wydarzenia:

www.facebook.com/events/879038488865859/


Informacja pochodzi z Centrum Prasowego PAP


Źródło: Fundacja Beksiński
Data wydarzenia: do 2017-03-15
Organizator:

Fundacja Beksiński

Adres:

Kaktusowa 2, 35-604 Rzeszów, woj. PK

Tel.:

17 863 28 95

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • crowdfunding
  • inicjatywy oddolne
  • kultura
  • sztuka