Przejdź do treści głównej

Ferie, ferie i po feriach... [relacja]

autor(ka): Alicja
2017-02-08, 08:40
użytkownik
archiwalne
Ferie to czas wypoczynku, relaksu, zimowego szaleństwa, warto wykorzystać je więc kreatywnie i rozwojowo: nauczyć się czegoś, czego wcześniej się nie próbowało, odwiedzić nieznane wcześniej miejsca. Podczas minionej zimowej przerwy Stowarzyszenie „Socjoterapeuci w Akcji”, przy wsparciu Fundacji PZU oraz Fundacji Atlas, zorganizowało zimowy obóz socjoterapeutyczny dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „SOS” nr 1 w Łodzi.

„Spędziliśmy 6 dni w Zębie koło Zakopanego i mogliśmy podziwiać piękną zimę z góry, ponieważ to najwyżej położona wieś w Polsce, byliśmy też prawie sąsiadami Kamila Stocha:)”

fragment wypracowania „Moje ferie”, Daria 16

W wyjeździe udział wzięło 15 wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „SOS” nr 1 w Łodzi. To młodzież, która z różnych względów miała do szkoły „pod górkę” - pojawiały się trudności w funkcjonowaniu w relacjach społecznych z rówieśnikami, respektowaniem norm, realizacją obowiązku szkolnego, systematycznością w nauce, a czasem również z radzeniem sobie z emocjami i kontrolą zachowań. Poprzez działania Stowarzyszenia i Ośrodka staramy się pokazać, że można inaczej. Wspólny wyjazd to doskonała okazja, aby nauczyć się życia w warunkach surowych, a nie „laboratoryjnych” - jak podczas spotkań terapeutycznych.

Podczas wyjazdu odbywały się zajęcia socjoterapeutyczne – spotkania społeczności, które miały na celu rozwiązywanie konfliktów, podnoszenie kompetencji interpersonalnych, osobistych i społecznych uczestników, a także budowanie poczucia wpływu młodzieży na kształt zajęć realizowanych podczas wyjazdu i dostosowanie ich planu do realnych potrzeb wychowanków. Założenia metody socjoterapii zostały więc wprowadzone do spraw dotyczących codziennego, wspólnego dnia, a tym samym młodzież miała okazję, aby wyciągnąć wnioski ze swojego działania oraz podejmowanych decyzji.

„Spróbujmy ustalić coś, co pasuje wszystkim, z danej sytuacji nie ma tylko jednego wyjścia”
Wiktoria, 16 W ofercie przygotowanej przez Stowarzyszenie na czas wyjazdu znalazły się również zajęcia

 • sportowe

- w ramach zajęć odbyła się nauka jazdy na nartach, poranny jogging, zajęcia fitness oraz zajęcia na pływalni i kręgielni; zajęcia te miały na celu poprawę kondycji fizycznej wychowanków, wyzbycie się nadmiaru energii, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie, korekcję wad postawy, rozwijanie motoryki dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koncentracji uwagi, rozwijanie nowych pasji oraz zainteresowań.

 • kulinarne

- młodzież mogła zapoznać się ze sposobami przyrządzania pełnowartościowych, zdrowych deserów i przekąsek (według najnowszych standardów Światowej Organizacji Zdrowia); wychowankowie samodzielnie przygotowywali zdrowe menu, nauczyli się zastępować produkty „niezdrowe” – „zdrowymi”, mieli okazję rozwinąć umiejętność przygotowywania wymyślnych potraw oraz potraw „z niczego”, a w konsekwencji wypracować u siebie zdrowe nawyki żywieniowe.

 • turystyczno-krajoznawcze

- wycieczka Szlakiem Papieskim, który przebiega przez miejscowość Ząb, wraz ze zwiedzaniem okolicznych perełek architektonicznych i historycznych,

- zwiedzanie Zakopanego (m.in. kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa z połowy XIX wieku, kaplica Gąsieniców, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, willa Koliba zbudowana w 1892 roku według projektu Stanisława Witkiewicza z muzeum etnograficznym Witkiewicza, chata Sabały)

- spacer „drogą pod reglami”

Celem zajęć było poznanie historii i folkloru regionu tatrzańskiego, jego uroku oraz specyfiki, nauka obserwacji przyrodniczej oraz zachowania się w lesie i na szlaku turystycznym. „Pierwszy raz jestem w górach, nad morzem też nie byłem... Wszystko mi się tu podoba!!!”

Michał, 14 „Jestem szczęśliwa!!!”

Klaudia, 15 „Ani razu się nie przewróciłam, to nie jest takie trudne! Warto spróbować, jak już się odważysz to jest git”

Wiktoria, 14

Te kilka dni minęło bardzo szybko, ale echa wyjazdu słychać na każdej szkolnej przerwie. Wsłuchując się w opinię młodzieży wiemy, że warto! Za wsparcie finansowe, bez którego wyjazd nie mógłby się odbyć i za to, że uwierzyli w młodą organizację, dziękujemy serdecznie Fundacji PZU oraz Fundacji Atlas.


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Socjoterapeuci w Akcji
Organizator:

Stowarzyszenie Socjoterapeuci w Akcji

Adres:

Wapienna 24a, 91-087 Łódź, woj. łódzkie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • dzieci
 • edukacja
 • edukacja pozaformalna
 • młodzież
 • rekreacja
 • sport
 • turystyka, podróże
 • wypoczynek letni, zimowy