Przejdź do treści głównej

Poczta Polska wydała znaczek dedykowany Mariuszowi Zaruskiemu

autor(ka): opr. red. ngo.pl
2017-02-01, 14:46
użytkownik
archiwalne
Polski Związek Żeglarski ogłosił, że rok 2017 poświęcony jest pamięci jednego z ojców polskiego żeglarstwa i pionierów taternictwa, generałowi Mariuszowi Zaruskiemu. Gala, konferencje naukowa, konkursy – tak będą wyglądały obchody. Poczta Polska w 150. rocznicę urodzin generała wprowadziła do emisji okolicznościowy znaczek wraz z kopertą.

Inauguracja Roku Zaruskiego odbyła się 31 stycznia br., w Centrum Olimpijskim w Warszawie. W marcu w Gdyni planowane są Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, gdzie będzie wyświetlany film i prezentacja poświęcona Mariuszowi Zaruskiemu. Natomiast 8 kwietnia w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa „Generał Mariusz Zaruski – życiorys morzem pisany”, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski i Narodowe Muzeum Morskie.

Szczegółowy program obchodów zostanie podany na stronie Żeglarskiego Portalu Informacyjnego: http://zeglarski.info/artykuly/rok-z-mariuszem-zaruskim/

Mariusz Zaruski to postać wszechstronna, fotografik, malarz, poeta i prozaik, konspirator, zesłaniec, legionista, generał Wojska Polskiego i adiutant prezydenta RP, ale przede wszystkim żeglarz i taternik. Założyciel Tatarzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, instruktor ZHP i wychowawca młodzieży, który całe życie poświęcał intensywnej działalności państwowej i społecznej.

Artysta plastyk Karol Tabaka na znaczku „150. rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego” przedstawił Zaruskiego za sterami statku i górami w tle, gdyż te dwa żywioły, morze i góry darzył wielką miłością. O górach napisał:

– (…). Czar piękna waszego wchłaniam całą treścią swej duszy, z miłością dotykam chropawego granitu waszych turni krzesanych, powietrzem się waszym upijam... Skarby wasze przyjmuję... Za tyle smutku, za tyle udręki... Tatry wy Boże, niczyje...

Według dyrektor Biura Filatelistyki Poczty Polskiej, znaczek z wizerunkiem Mariusza Zaruskiego może również wskazać młodym osobom wyjątkowy wzorzec osobowościowy. "Generał był nie tylko taternikiem, ale również doskonałym żeglarzem, który ukształtował całe pokolenia młodzieży. Pod każdym względem jest godny naśladowania. Poprzez tę serię pragniemy pokazać młodym, że warto podążać jego drogą i stać się człowiekiem ciekawym świata" - stwierdziła.

Opinię tę podzielił obecny na gali Zaruskiego prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesław Kaczmarek. "Mariusz Zaruski próbował tłumaczyć polskiemu społeczeństwu, że morze jest szansą na rozwój, ekspansję i zdobywanie pozycji w świecie. Często powtarzał, że w trudzie żeglarskim kształtują się charaktery. Istotnie, żeglarstwo to sztuka, która wymaga od nas pracy w zespole, uczy odpowiedzialności i kreuje wyobraźnię. Trzymam kciuki, żeby idee i sposób na życie generała były przez młodych z sukcesem kultywowane" - powiedział.

Jak podkreśliła w swoim wystąpieniu wicedyrektor Ligi Morskiej i Rzecznej Elżbieta Marszałek, idea zapoznania młodzieży z postacią generała Zaruskiego zasługuje na uznanie. "Wielki szacunek dla tych, którzy pamięć o generale zachowali nie tylko w swoich sercach, ale również przekazują ją młodemu pokoleniu. To właśnie bezpośredni kontakt z młodymi ludźmi może przybliżyć osobę, która jest tak ważna, kiedy wskazujemy młodzieży, jak ma postępować i walczyć ze słabościami" - zaznaczyła.

Mariusz Zaruski (1867-1941) - był generałem brygady, pisarzem, publicystą i malarzem. W czasie studiów dużo podróżował, a podczas zesłania do Archangielska za działalność patriotyczną, ukończył Szkołę Morską i pływał po wodach arktycznych. Sześć lat po powrocie na ziemie polskie, w 1907 r., wyjechał do Zakopanego i włączył się w popularyzację turystyki górskiej. Był inicjatorem powstania i pierwszym naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego. W latach 20. XX wieku zaangażował się w rozwój polskiego żeglarstwa. Był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polski, prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1932-35, współzałożycielem Ligi Morskiej i Rzecznej oraz pierwszym kapitanem "Zawiszy Czarnego".


Informacja pochodzi z Centrum Prasowego PAP


Źródło: Centrum Prasowe PAP, Poczta Polska
Organizator:

Polski Związek Żeglarski

Adres:

Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa-Praga-Południe, woj. mazowieckie

Tel.:

22 848 04 83

Faks:

22 848 04 83

E-mail:

pyabiuro@pya.org.pl

Www:

http://www.pya.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • rekreacja
  • sport, wypoczynek
  • turystyka, podróże