Przejdź do treści głównej

30 kancelarii prawnych, na które organizacje mogą liczyć

autor(ka): Rafał Gębura, ngo.pl
2017-02-27, 03:50
archiwalne
Fundacja Panoptykon wpadła na pomysł, aby umożliwić swoim sympatykom możliwość przekazywania darowizn w bitcoinach. Razem z pomysłem pojawiły się wątpliwości: na jakich zasadach powinno się to odbywać? Z pomocą przyszło Centrum Pro Bono, które „załatwiło” organizacji bezpłatną pomoc profesjonalnej kancelarii prawnej.

– W Internecie prawo do anonimowości jest mocno ograniczone. Darczyńca, który ma ochotę wesprzeć fundację lub stowarzyszenie e-przelewem, musi liczyć się z tym, że jego nazwisko i adres trafią w ręce organizacji – mówi Anna Obem z Fundacji Panoptykon, organizacji, dla której prawo do anonimowości to świętość.

Sympatycy Panoptykonu wielokrotnie pytali o możliwość przekazywania darowizn w bitcoinach. – To próba ucieczki od systemu. Bitcoin to internetowa waluta, która pozwala na anonimowe transfery gotówki – wyjaśnia Anna Obem.

By wyjść naprzeciw potencjalnym darczyńcom, zaczęli rozważać wprowadzenie możliwości przekazywania środków w takiej formie. – Nie mieliśmy wątpliwości, że wielu naszych przyjaciół bardzo chętnie z takiej możliwości skorzysta. Nie dlatego, że mają coś do ukrycia. Po prostu cenią sobie anonimowość – wyjaśnia.

Pomoc prawna na wyciągnięcie ręki

Mieli za to inne wątpliwości. – Nie wiedzieliśmy, czy wolno nam przyjmować darowizny w bitcoinach, ani na jakich zasadach powinno się to odbywać – opowiada. Zwrócili się do Centrum Pro Bono, by rozwiązać prawne wątpliwości.

Centrum Pro Bono (CPB) to inicjatywa Fundacji Uniwersyteckich Porad Prawnych, która łączy organizacje pozarządowe potrzebujące pomocy prawnej z kancelariami, które są gotowe im pomóc. W bazie CPB znajduje się obecnie 30 kancelarii prawnych. Każda z nich ma dostęp do internetowej platformy – mogą tam znaleźć fundacje i stowarzyszenia, które potrzebują pomocy prawnika.

Organizacje pozarządowe samodzielnie zgłaszają swoje sprawy. Wystarczy wejść na stronę CPB i wypełnić stosowny formularz. W zeszłym roku z możliwości tej skorzystało 40 fundacji i stowarzyszeń. Zgłosiły łącznie 75 spraw.

Panoptykon: anonimowość nie jest z automatu czymś podejrzanym

– Pomoc przyszła zaskakująco szybko. Już następnego dnia skontaktował się z nami mecenas Sławomir Mikołajuk z kancelarii SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy. Przedstawił się i zadeklarował, że chętnie zajmie się naszą sprawą – opowiada Anna Obem.

– Na fundacjach spoczywają różne obowiązki sprawozdawcze, wynikające zarówno z Ustawy o podatku dochodowym, jak i Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązkowi sprawozdania nie podlegają transakcje, które przechodzą przez instytucje finansowe, na przykład banki – w takiej sytuacji to na nich spoczywają obowiązki sprawozdawcze. W przypadku bitcoinów nie ma jednak żadnej instytucji finansowej, która pośredniczy pomiędzy darczyńcą a fundacją, w związku z czym organizacja mogłaby być zobowiązana do zaraportowania takich transakcji zarówno na gruncie podatku dochodowego, jak i Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – wyjaśnia mecenas Mikołajuk.

Co to oznacza w praktyce? Fundacja Panoptykon mogłaby przyjmować darowizny w wirtualnej walucie, ale musiałaby wymagać od darczyńców „ujawnienia się”. – Przekazywanie darowizny w bitcoinach nie miałoby więc większego sensu. Bo przecież nie po to decydujemy się na anonimową darowiznę, żeby chwilę później ujawniać swoje dane osobowe – zauważa Anna Obem.

To niejedyny problem. – Gdyby darczyńca nie zgodził się na „wylegitymowanie”, musielibyśmy zgłosić transakcję jako podejrzaną. To z kolei byłoby sprzeczne z naszą filozofią, zgodnie z którą anonimowość nie jest z automatu czymś podejrzanym – podkreśla. Dlatego, po zasięgnięciu opinii prawnej, Fundacja Panoptykon zrezygnowała z planów przyjmowania darowizn w wirtualnej walucie.

Miała być jednorazowa pomoc, jest stała współpraca

Kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy nie po raz pierwszy wspomogła organizację pozarządową. – Mamy świadomość, że większość NGO-sów nie może pozwolić sobie na skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii prawnej. Właśnie dlatego, w miarę naszych możliwości, staramy się im pomagać – mówi dr Joanna Tomaszewska, radca prawny i koordynatorka pomocy prawnej pro bono w SSW.

– Praca pro bono na rzecz organizacji pozarządowej to stały element pracy naszych prawników. Podchodzimy do niej z taką samą starannością, jak w przypadku obsługi klientów komercyjnych – zapewnia.

– Potwierdzam! – uśmiecha się Anna Obem. – To była bardzo profesjonalna współpraca – wspomina. Jej pokłosiem było podpisanie umowy o stałej współpracy pro bono. – Prawnicy zobowiązali się, że jeśli tylko będą mieli „moce przerobowe”, zajmą się naszą sprawą – dodaje.

Dobrze wiedzieć, na co zdała się pomoc prawników

– Do tej pory nasze doświadczenia ze współpracy z organizacjami są jak najbardziej pozytywne. Nawet gdybym chciała, nie bardzo mam się do czego przyczepić – zapewnia dr Joanna Tomaszewska.

Prawnicy doceniają to, że pozarządowcy, którzy zwracają się do nich z prośbą o pomoc, podchodzą do sprawy bardzo poważnie. Czasem już po samym zapytaniu widać, że organizacja podjęła już pewne kroki, żeby rozwiązać problem. – Kiedy w trakcie prac okazuje się, że do przeprowadzenia pełnej analizy prawnej potrzebujemy kilku dodatkowych informacji, pracownicy organizacji sprawnie odpowiadają na nasze pytania – mówi.

– Dla prawników ważne jest uzyskanie informacji zwrotnej. Są ciekawi, jak zakończyła się sprawa, nad którą pracowali – zwraca uwagę Anna Turek, adwokat w SSW. – Informacja o tym, że przysłużyliśmy się ważnej sprawie, to dla nas źródło satysfakcji i dodatkowa motywacja do dalszego angażowania się w pomoc prawną na rzecz organizacji – dodaje.

Portal ngo.pl we współpracy z Centrum Pro Bono i renomowanymi kancelariami prawniczymi prowadzi skierowaną do organizacji pozarządowych akcję „Zapytaj prawnika o…”. Organizacje opisują swój problem, a prawnicy udzielają informacji, jak należy postąpić w takiej sprawie.
ZOBACZ PYTANIA I ODPOWIEDZI

 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Organizator:

Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych

Adres:

Szpitalna 5 lok. 5, 00-031 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Organizator:

Fundacja Panoptykon

Adres:

Orzechowska 4 lok. 4, 02-068 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

E-mail:

fundacja@panoptykon.org

Www:

http://www.panoptykon.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz WOSP przyjmuje datki w bitcoinach ~Marcin F. 27.02.2017, 09:54 jak to w taim razie przeklada sie na zbieranie darowizn przez WOSP ? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dobroczynność, filantropia
  • poradnictwo obywatelskie
  • prawo
  • wspieranie organizacji