Przejdź do treści głównej

Milion złotych dla organizacji? Tak, to możliwe! Poznaj miejskie efekty I edycji LECHSTARTERA

autor(ka): Biuro Prasowe Programu Lechstarter
2017-01-19, 14:52
użytkownik
archiwalne
LECHSTARTER, I edycja
Ogród społeczny w Szczecinie, system monitorowania smogu w Krakowie, pierwsze w Polsce drzewo solarne w Stalowej Woli – to jedne z wielu projektów, które powstały w 1. edycji programu LECHSTARTER. Łącznie na projekty pozytywnie zmieniające polskie miasta Leszek Chmielewski przeznaczył aż milion złotych. Już niebawem kolejna edycja programu, którego organizatorem jest Lech Premium.

LECHSTARTER powstał z myślą o polskich miastach i ich mieszkańcach. To platforma, dzięki której możemy zmienić na lepsze nasze codzienne otoczenie. To inspiracja do myślenia o miejskiej przestrzeni i podejmowania prób wprowadzania w życie innowacji, które sprawiają, że żyje się lepiej. Zrealizowane pomysły nie tylko pozwalają na to, żeby ludzie spędzali razem czas, ale zaczęli też zachęcać się do wspólnego działania.

200 wniosków, pół miliona głosów internautów i 25 zwycięzców

Do programu trafiło prawie 200 wniosków z koncepcjami zmian w przestrzeni miejskiej! Dotyczyły estetyzacji, zazieleniania, nowych technologii i łączenia ludzi. Wśród składających wnioski były stowarzyszenia, fundacje, grupy nieformalne. Grono ekspertów zweryfikowało pomysły i 86 z nich dopuściło do ogólnopolskiego głosowania internautów. Autorzy projektów mobilizowali i zachęcali mieszkańców swoich miast do głosowania, bo to liczba oddanych głosów decydowała o tym, które projekty zostaną zrealizowane.

Łącznie oddano ponad pół miliona głosów! 25 wniosków z największymi wynikami uzyskało granty o wartości 100 i 25 tys. złotych, i zostało zrealizowanych m.in. w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie i wielu innych. – Projekty, które zwyciężyły w obszarze estetyzacji miast łączy jedna wspólna cecha – świadomość potencjału, jaki drzemie w przestrzeni. To najbardziej fascynujący element wszystkich nagrodzonych pomysłów – tak zwycięskie projekty ocenił członek Jury programu Filip Springer.

Od ogrodów po „Drzewko Solarne”

Zwycięskie projekty nie tylko zmieniają miejską przestrzeń, ale przede wszystkim łączą mieszkańców i są odpowiedzią na ich potrzeby. Teresa Latuszewska-Syrda członkini Jury programu stwierdza: – Zwycięskie projekty z pewnością ułatwią mieszkańcom dostępność do szeroko pojmowanej kultury i sztuki, dając im jednocześnie możliwości realizacji pasji i zainteresowań. Przede wszystkim, powstałe działania wynikają z potrzeb społeczności. Przykładem takiej inicjatywy jest łódzkie „Podwórko Hilarego”, które udziela porad architektonicznych oraz angażuje w działania młodych adeptów architektury i sztuki. Bydgoski „Ogród Uprawy Sztuki” czy suwalski „Ogród Osiedlowy” odnowiły przestrzeń i stworzyły miejsca sprzyjające integracji oraz wspólnym działaniomna rzecz kultury. Pomysł zrealizowany w Częstochowie „Powrót Kwiatów” czy „Rynek w Rozkwicie” z Kęt zwracają uwagę mieszkańców na potrzebę przywracania przestrzeni zielonych w miastach. Mieszkańcy stolicy i turyści mogli podziwiać wystawę FUTUWAWA na Placu Defilad „Patrz na Plac“.

Projekty z Kielc i ze Szczecina stawiają na integrację mieszkańców, wspólne działania, które mają inspirować ich do aktywizacji i zachęcać do podejmowania własnych inicjatyw. W Stalowej Woli stanęło ekologiczne „Drzewko Solarne”, które służy mieszkańcom darmową siecią wifi i możliwością ekologicznego ładowania telefonów. Lublin stał się piękniejszy dzięki projektowi poświęconemu rewitalizacji jednej z bram miasta – „Miasto bez Chmur”. W Krakowie powstał nawet system monitorowania smogu.

Już niebawem II edycja

Zakończenie pierwszej edycji programu LECHSTARTER to nie tylko możliwość przyjrzenia się jego efektom. – Zaangażowanie grantobiorców w działania na rzecz poszczególnych realizacji pokazuje, jak bardzo potrzebne są zmiany w naszych miastach. W realizację projektu włączali się nie tylko organizatorzy projektów, ale również sami mieszkańcy. Skala i energia uczestników przerosły nasze oczekiwania, dlatego kontynuujemy akcję i już niebawem ruszamy z II edycją. Chcemy, żeby ludzie nadal działali w swoich miastach i mobilizowali do tego innych – mówi Karolina Hasińska przedstawicielka Lecha Premium.

Pełna lista 25 zwycięskich projektów, które pozytywnie zmieniły miejską przestrzeń, znajduje się na stronie: http://lechstarter.urbanforms.org.

Już wkrótce pojawią się tam również informacje o nowej odsłonie programu. Spróbujcie podjąć wyzwanie, czekamy na wasze pomysły!

Partnerem programu LECHSTARTER jest Fundacja Urban Forms.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Organizator:

Organizatorem Programu jest marka Lech Premium

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • miasto
  • rozwój lokalny
  • współpraca z biznesem