Przejdź do treści głównej

Wbrew stereotypom

autor(ka): Joanna Pietrzela
2017-01-07, 09:21
użytkownik
archiwalne
Osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębszym marzą o samodzielnym funkcjonowaniu w dorosłym życiu. Aby marzenia stały się rzeczywistością poza pracą zawodową, niezbędna jest dojrzałość społeczna. Rozwój kompetencji społecznych, oczywistych dla szeroko rozumianej normy wymaga od naszych wychowanków sporego wysiłku.

Osoby niepełnosprawne intelektualnie wkraczając w dorosłość marzą o niezależnym i aktywnym funkcjonowaniu w lokalnej społeczności. Podejmowanie tego rodzaju ról wymaga aktywności zawodowej oraz wypracowania modelu zachowań społecznych, będących fundamentem dojrzałej samodzielności.

Stowarzyszenie Siedlisko w Staniszczach Wielkich w odpowiedzi na potrzeby młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym realizuje projekt pod nazwą: „Stymulowanie aktywności społecznej osób niepełnosprawnych”. Zadanie zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się zajęcia rozwijające dojrzałość psychospołeczną, wdrażanie do racjonalnego gospodarowania wolnym czasem, nauka planowania wydatków i zarządzania budżetem domowym oraz cykl prelekcji z dietetykiem, stomatologiem i lekarzem. Wsparcie adresujemy również do rodziców i opiekunów. Zależy nam na przewartościowaniu nadmiernie chroniących postaw na rzecz rozsądnego uczestniczenia w procesie samodzielności swoich pociech.

W efekcie przedsięwzięcia od kilku miesięcy beneficjenci regularnie biegają lub maszerują z kijkami, sensowniej gospodarują wolnym czasem, roztropniej wydają zarobione pieniądze i planują swoją dorosłość wbrew stereotypom o niepełnosprawności.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Siedlisko
Miejsce: Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Siedlisko, Kościelna 10, 47-113 Staniszcze Wielkie, woj. opolskie
Organizator:

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Siedlisko

Adres:

Kościelna 10, 47-113 Staniszcze Wielkie, woj. opolskie

Tel.:

503 064 717

E-mail:

siedlisko.zawadzkie@gmail.com

Www:

http://www.siedlisko.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja społeczna
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • rozwój osobisty