Przejdź do treści głównej

Gliwice. Senior Animator [relacja]

autor(ka): Łukasz Andzel
2016-12-15, 14:25
użytkownik
archiwalne
Dobiega końca realizacja projektu „Senior Animator”. Projekt był realizowany przez gliwickie Stowarzyszenie Pod Nazwą Klub Seniora – Złota Jesień. Jego odbiorcami byli seniorzy z Gliwic i powiatu gliwickiego. Udział w projekcie był bezpłatny.

Ideą projektu było podniesienie poziomu zaangażowania społecznego osób starszych w Gliwicach. W ramach działań aktywizujących zostały zrealizowane warsztaty rozwijające kompetencje osób starszych. Następnie seniorzy wykorzystywali te kompetencje w praktyce, zachęcając w terenie seniorów do większej aktywności społecznej. Efektem tego był liczny udział seniorów w prelekcjach obywatelskich, które pozwoliły podnieść poziom wiedzy i przekonać seniorów do większej aktywnosci społecznej. Były one współprzygotowywane i współprowadzone przez seniorów-animatorów.

Równie ważną rzeczą, była dalsza integracja seniorów poprzez warsztaty taneczne, które rozwinęły zdolności ruchowe i pomogły zwiększyć wiedzę seniorów o tańcu. Z kolei tematyczne spotkania kulturalne pozwoliły zwiększyć wiedzę o kulturze i poznać możliwości wynikające z realizacji działań wolontaryjnych w tym obszarze. Działaniem uzupełniającym był cykl 1-dniowych wyjazdów edukacyjnych połączonych z terenowymi prelekcjami rozwijającymi wiedzę z zakresu aktywności społecznej i wolontaryjnej.

W ramach projektu został także zorganizowany wyjazd tematyczny pozwalający na pełnienie funkcji liderskiej (poprzez wolontariat) w swoim środowisku lokalnym i aktywność w sformalizowanej formie na rzecz seniorów. Wyjazd pozwolił zwiększyć kompetencje animatorów i najaktywniejszych uczestników w obszarze współpracy z samorządem, pozarządowym środowiskiem seniorskim, instytucjami wsparcia dla seniorów, tworzenia inicjatyw lokalnych oraz organizacji pracy własnej.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie pod nazwą Klub Seniora - Złota Jesień
Organizator:

Stowarzyszenie pod nazwą Klub Seniora - Złota Jesień

Adres:

Jagiellońska 21, 44-100 Gliwice, woj. śląskie

Www:

http://www.facebook.com/romuald.zdanewicz 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja obywatelska
  • integracja społeczna
  • polityka społeczna
  • rozwój osobisty
  • seniorzy
  • wolontariat