Przejdź do treści głównej

Polskie szkolenia strażackie coraz bardziej znane w Afryce [relacja]

użytkownik
archiwalne
Ponad 300 strażaków z Kenii i Etiopii zostało przeszkolonych przez specjalistów z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Milion złotych przekazane tylko w tym roku przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozwoliło również na zakup specjalistycznego sprzętu dla lokalnych służb ratunkowych. Działania będą kontynuowane w roku 2017.

Od maja do listopada br. polscy strażacy i ratownicy medyczni przeprowadzili 26 szkoleń, w których wzięli udział ochotnicy oraz pracownicy służb ratunkowych w Kenii i Etiopii. Strażacy w Afryce przeszli podstawowe szkolenia zawodowe, ale i uczyli się od Polaków bardziej zaawansowanych technik w zakresie ratowania ludzi z wypadków drogowych, ewakuacji z wysokich budynków czy zarządzania akcją ratunkową.

- Różnorodność szkoleń, liczba uczestników oraz ilość obsługiwanych hrabstw na jednego instruktora powodują, że PCPM jest w Kenii największym graczem wśród organizacji z USA, Niemiec, Austrii, Belgii i Japonii, szkolącym strażaków i ratowników. – mówi Przemysław Rembielak, główny instruktor szkoleń PCPM w Afryce. – W Etiopii z kolei jesteśmy jedyną organizacją prowadzącą tego typu szkolenia i nie będzie przesadą stwierdzenie, że tworzymy w tym kraju podstawy pożarnictwa. O możliwość uczestnictwa w programie wnioskują kolejne, dopiero powstające jednostki straży pożarnej – dodaje.

Tegoroczne szkolenia odbyły się w hrabstwach Kiambu, Murang'a i Machakos w Kenii oraz miastach Hawassa, Dilla, Hosaena, Sodo, Bahir Dar, Gonder, Dessie i Kombocha w Etiopii.

– Do szkoleń w Afryce już trzeci rok angażujemy profesjonalistów z Polski, którzy - bez względu na to czy pozostają w czynnej służbie czy nie – chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami po fachu. Ponieważ w Kenii i Etiopii, jak również innych afrykańskich krajach, wciąż jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu działania, projekt PCPM będzie kontynuowany w przyszłym roku – mówi Piotr Stopka, koordynator projektu strażackiego fundacji.

Kenijscy i etiopscy strażacy oprócz szkoleń otrzymali również specjalistyczny sprzęt m.in. ubrania ochronne, hełmy, nożyce hydrauliczne, moduł gaśniczy, bosaki, tłumice, pompy, który pozwala im szybko i skutecznie reagować w przypadku pożaru czy innej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Na rozwój afrykańskich służb ratunkowych polskie MSZ przeznaczyło niemal 2 mln zł (999 340 zł w 2016 i 997 941 zł w 2017 roku). Działania realizowane są w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa 2016.

Obecnie uznani polscy specjaliści pożarnictwa i ratownicy prowadzą szkolenia dla uchodźców syryjskich oraz społeczności lokalnej w Libanie.

Więcej: www.pcpm.org.pl


Źródło: Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej"
Organizator:

Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej"

Adres:

Sarmacka 14 lok. 15, 02-972 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

690 900 987

Faks:

22 833 60 22

Www:

http://www.pcpm.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • pomoc rozwojowa
  • ratownictwo