Przejdź do treści głównej

II Święto Rad Działalności Pożytku: Powołano Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego [wywiad]

autor(ka): Rafał Kowalski, wiadomosci.ngo.pl
2016-11-30, 14:40
Zbigniew Wejcman, relacja z II Święta Rad Działalności Pożytku Publicznego
II Ogólnopolskie Święto Rad Działalności Pożytku Publicznego, zorganizowane przez Sieć SPLOT, obchodziliśmy 25 listopada 2016 r. w Warszawie. Dziś przedstawiamy drugą część relacji z obchodów, tym razem w rozmowie ze Zbigniewem Wejcmanem, prowadzącym spotkanie.
Rafał Kowalski, wiadomosci.ngo.pl: Co było najważniejszym punktem II Ogólnopolskiego Święta Rad Działalności Pożytku Publicznego?

Zbigniew WejcmanZbigniew Wejcman, członek zarządu Sieci SPLOT: – Powołanie Konwentu Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego. Myślę, że obecność w przeważającej mierze przedstawicieli wojewódzkich rad pożytku wskazuje, że to był ten punkt, który uczestnicy odebrali jako najważniejszy i dlatego przyjechali na spotkanie zorganizowane z okazji Święta.

Ale sam program był bogatszy. Mieliśmy tutaj możliwość wysłuchania prezentacji rad z różnych jednostek, z różnych poziomów samorządu terytorialnego, o różnym doświadczeniu.

Na spotkaniu pojawili się więc nie tylko przedstawiciele rad wojewódzkich. Z kolei tam, gdzie prezentowano właśnie rady wojewódzkie, mieliśmy do czynienia z różną długością funkcjonowania. Na przykład była prezentacja łódzkiej rady, która działa już trzecią kadencję i była prezentacja rady śląskiej, która powstała na poziomie województwa dopiero w tym roku, a jej poziom planowania działań jest naprawdę bardzo obiecujący i przemyślany.

Jakie znacznie będzie miał Konwent? Czy możesz powiedzieć trochę więcej o samej jego idei?

Z.W.: – Idea konwentu zrodziła się w czasie realizacji przez ośrodki sieci SPLOT i partnerów w 12 województwach projektów związanych ze wzmacnianiem dialogu obywatelskiego w samorządzie terytorialnym, poprzez inicjowanie, wspieranie powstawania i rozwoju rad działalności pożytku publicznego.

Seria różnych spotkań, która połączyła osoby z samorządu i z organizacji – właśnie z tych dwunastu województw – spowodowała wyłonienie się pomysłu na kontynuację współpracy. Szczególnie w środowisku rad wojewódzkich. Myślę, że z dwóch powodów. Bo to jest środowisko najmniejsze. Rad wojewódzkich jest szesnaście i w związku z tym najłatwiej to jakoś zoperacjonalizować. Z drugiej strony do tej pory chyba najmniej było pomysłów na współpracę, na kontakty właśnie między radami wojewódzkimi. Rady, czy powiatowe, czy gminne, okazjonalnie, ale jednak częściej się między sobą spotykają.

Czy zaplanowano regularne spotkania konwentu?

Z.W.: – Tak. Organizacyjne spotkanie odbyło się właśnie w czasie dzisiejszego Święta. Wyznaczone są kolejne daty oraz pewna procedura współpracy, kontaktów. Wcześniej przedyskutowano też formułę regulaminu wewnętrznego.

Pierwsze Święto Rad Pożytku (w 2015 r.) było na zakończenie projektu SPLOT. Teraz dotarliśmy do drugiego i mamy powołanie Konwentu. Jakie są plany SPLOT na okres do trzeciego Święta czyli na najbliższy rok i na kolejne (trzecie) Święto?

Z.W.: – Myślę, że to trzecie Święto – jego kształt – w dużej mierze przygotuje już sam konwent. Rady wyraziły zgodę, żeby Sieć SPLOT była rodzajem sekretariatu dla Konwentu. Projektowo, z własnych zasobów próbowaliśmy zorganizować to święto. Udało się też dzięki współpracy z Urzędem Marszałka Województwa Mazowieckiego, który też, notabene, reprezentuje zarząd konwentu marszałków RP. Może to być przyszłościowy dobry styk tych obu ciał.

Tak więc kształt programowy kolejnego Święta w dużej mierze opracuje konwent. Myślę, że plan tego trzeciego spotkania w listopadzie 2017 roku będzie trochę podobny. Po pierwsze – będą to rzeczy w ogóle związane z rozwojem rad, z ich funkcjami, zadaniami, szczególnie na szczeblu województwa samorządowego. Po drugie – jakiś rodzaj dyskusji tematycznej, rozwojowej, takiej, która będzie oddziaływać edukacyjnie. No i pewnie będzie odniesienie do spraw bieżących.

W tym roku sprawy bieżące też miały znaczenie?

Z.W.: – W trakcie dzisiejszego święta sprawy bieżące to przede wszystkim kwestie związane z polityką rządu w zakresie tzw. wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, poprzez projekt Narodowego Centrum czy rządową strategię rozwoju sektora. Ale również – bardzo przykry dla bezpośrednio atakowanych osób, ale myślę, że dla każdego działacza pozarządowego – atak, niczym nieumotywowany, na sektor pozarządowy w całości i różne organizacje pozarządowe w szczególności.

Zaproszony na obchody Święta, pan dyrektor Wojciech Kaczmarczyk też na to zwracał uwagę. Mówił, że do niego bezpośrednio docierają sygnały, że liderzy organizacji, w sytuacji tej czarnej propagandy uprawianej przez media publiczne czują się nawet w jakimś sensie zagrożeni.

Święto zaczęło się mocno – od przedstawienia przez wiceprezeskę SPLOT Monikę Chrzczonowicz, stanowiska Sieci w sprawie odwołania posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego. Mógłbyś to jakoś skomentować?

Z.W.: – Przyczyna tego stanowiska jest dość jasna. Otóż pomagamy przedstawicielom rad działalności z całej Polski spotkać się 25 listopada. A dzień, czy dwa dni wcześniej pada jak grom informacja, że Ministerstwo Rodziny – minister Michałkiewicz odwołał spotkanie, na które liczyliśmy. Posiedzenie krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Zarówno posiedzenie RDPP, jak i nasza konferencja nie były zaplanowane przypadkowo. Celowo ustalono daty dzień po dniu. W związku z odwołaniem posiedzenia Z.W.: - Przyczyna tego stanowiska jest dość jasna. Otóż pomagamy przedstawicielom rad działalności z całej Polski spotkać się 25 listopada. A dzień, czy 2 dni wcześniej pada jak grom informacja, że Ministerstwo Rodziny - minister Michałkiewicz odwołał spotkanie, na które liczyliśmy. Posiedzenie krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Zarówno posiedzenie RDPP jak i nasza konferencja nie były zaplanowane przypadkowo. Celowo ustalono daty dzień po dniu. W związku z odwołaniem posiedzenia RDPP jakaś część osób nie mogła więc uczestniczyć w obchodach Święta Rad.


Przyczyna odwołania posiedzenia RDPP też była bardzo niejasna. Nie zawierała wytłumaczenia. Podano, że to w związku z projektem Narodowego Centrum. Czyli coś, co jeszcze nie jest tak naprawdę w obiegu, w konsultacjach, w procesie legislacyjnym, jest przyczyną tego, że nie dochodzi do zaplanowanego dużo wcześniej spotkania krajowej Rady? RDPP to ciało złożone z kilkudziesięciu osób z całej Polski. Trudno jest tak naprawdę wyznaczyć jej dzień na spotkanie.

Dodałbym też, trochę podsumowując, że groza tej sytuacji wzięła się również z sekwencji wydarzeń. Jest dla nas znamienne, że mamy atak mediów, że mamy jednak milczenie rządu, milczenie pełnomocnika. Czyli jakiś rodzaj bagatelizowania tej sytuacji, albo może nawet i akceptowania tego?

Właśnie dziś milczenie zostało przerwane.

Z.W.: – Tak. Dzisiaj zadziało się dużo rzeczy pokazujących pewne wstrzymanie tej sytuacji – reakcję ze strony rządu. Ale wczoraj tego nie wiedzieliśmy. Stąd wrażenie niepokoju w stanowisku, które, nie jako konwent, nie jako przedstawiciele organizacji, tylko jako organizatorzy Święta, czyli SPLOT, przedstawiliśmy.

Chociaż ten temat był poruszany podczas spotkania, również przez samych przedstawicieli rad pożytku. Między innymi było odczytane pismo środowiska małopolskiego. Apelowano do innych rad działalności, żeby zareagowały, przedstawiły stanowisko wyrażające niepokój – nie tylko odwołaniem spotkania krajowej Rady, ale tą całą sytuację czarnego PR-u skierowanego przeciwko organizacjom pozarządowym.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • federalizacja, sieciowanie
  • organizacje pozarządowe
  • organizacje wspierające
  • pożytek publiczny
  • wspieranie organizacji
  • współpraca między organizacjami
  • współpraca z administracją