Przejdź do treści głównej

Wręczono Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową za badania struktury RNA

autor(ka): Centrum Prasowe PAP
2016-11-25, 18:08
użytkownik
archiwalne
Prof. Maciej Żylicz, prof. Ryszard Kierzek, dr E. William Colglazier i prof. Douglas H. Turner, fot. One HD
Światowej klasy naukowcy - prof. Ryszard Kierzek z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i prof. Douglas H. Turner z Wydziału Chemii na Uniwersytecie w Rochester - otrzymali 15 listopada 2016 r. drugą Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową przyznawaną wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i największe na świecie stowarzyszenie naukowe American Association for the Advancement of Science (AAAS).

Profesorowie Kierzek i Turner zostali wyróżnieni za badania właściwości termodynamicznych, biologicznych i strukturalnych kwasu rybonukleinowego (RNA) oraz syntezy chemicznej RNA. Dyplomy wręczyli laureatom prof. Maciej Żylicz, prezes FNP oraz dr E. William Colglazier, redaktor naczelny prestiżowego kwartalnika Science & Diplomacy wydawanego przez AAAS.

Dr Colglazier zaznaczył, że Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa "to sposób inspirowania przyszłych pokoleń, pokazywania im, że najlepszym sposobem na postęp w różnych dziedzinach nauki jest współpraca międzynarodowa, znajdowanie najlepszych partnerów naukowych - gdziekolwiek tylko są, na całym świecie".

- Jeden z naszych laureatów jest ekspertem w dziedzinie termodynamiki, a drugi w dziedzinie chemii organicznej - mówił prof. Maciej Żylicz. - Od wielu lat świetnie się uzupełniają na polu naukowym, tworząc nową jakość.

Naukowcy rozpoczęli współpracę ponad 30 lat temu. Dzięki wynikom ich badań możliwe stało się przewidywanie struktury dowolnego RNA na podstawie jego sekwencji. Badania profesorów pozwoliły określić termodynamiczne reguły fałdowania RNA i obecnie metoda ta jest używana przez większość grup zajmujących się RNA.

Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa została ustanowiona w 2013 roku. Jest przyznawana co dwa lata. Laureatami pierwszego konkursu zostali prof. Mariusz Jaskólski i dr Alexander Wlodawer za badania w dziedzinie biologii strukturalnej. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 29 wniosków. Wysokość Nagrody wynosi 5000 USD dla każdego z laureatów.

Uroczystość wręczenia drugiej w historii Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej odbyła się 15 listopada w Pałacu Sobańskich w Warszawie. Podczas uroczystości mowy gratulacyjne skierowali do laureatów Robert Grey, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Alison Dilworth z Ambasady USA. Laudację wygłosił prof. Andrzej Legocki, który nominował laureatów do konkursu.


Informacja pochodzi z Centrum Prasowego PAP


Źródło: Centrum Prasowe PAP
Organizator:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Adres:

Ignacego Krasickiego 20/22, 02-611 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

22 845 95 00

Faks:

22 845 95 05

Www:

http://www.fnp.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nauka i technika
  • współpraca międzynarodowa