Przejdź do treści głównej

"Wprost" publikuje sprostowanie w sprawie naruszenia dóbr osobistych Fundacji Otwarty Dialog

autor(ka): Fundacja Otwarty Dialog
2016-10-27, 13:04
użytkownik
archiwalne
Fundacja Otwarty Dialog zawarła ugodę z wydawcą tygodnika „Wprost”, jego byłym redaktorem naczelnym Sylwestrem Latkowskim oraz autorem spornego artykułu Wiktorem Baterem. Kończy ona proces, jaki Fundacja wytoczyła tygodnikowi po publikacji materiału dot. jej rzekomych powiązań z „oligarchą z Kazachstanu”.

Ugoda w procesie wytoczonym przez Fundację Otwarty Dialog przeciwko Agencji Wydawniczo-Reklamowej „Wprost” Sp. z o.o., wydawcy „Wprost”, Wiktorowi Baterowi – autorowi artykułu oraz ówczesnemu redaktorowi naczelnemu magazynu – Sylwestrowi Latkowskiemu podpisana została po tym jak sąd zaproponował stronom przeprowadzenie mediacji. W ramach zawartego porozumienia, „Wprost” zobowiązał się do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w artykule, zarówno w wydaniu drukowanym jak i w swoim serwisie internetowym.

Artykuł we „Wprost” z lutego 2014 został opublikowany w momencie szczytowego zaangażowania Fundacji Otwarty Dialog we wsparcie Euromajdanu na Ukrainie. Uderzając z pogwałceniem faktów w niezależność Fundacji, zaszkodził jej współpracy ze środowiskiem polskich polityków i innych organizacji pozarządowych.

W toku postępowania przedsądowego ustalono, że część materiałów, na bazie których został przygotowany artykuł, przedstawianych jako owoc współpracy międzyredakcyjnej, faktycznie miała charakter taki jak notatki operacyjne rosyjskich i ukraińskich służb specjalnych z czasów rządów Janukowycza.

Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” Sp. z o.o. wykonała zakres ugody we wskazanym terminie 7 dni od jej zawarcia, jeszcze przed jej uprawomocnieniem przez sąd.

***

Fundacja Otwarty Dialog powstała w Polsce w 2009 roku z inicjatywy Lyudmyly Kozlovskiej, pełniącej obecnie funkcję Prezesa Fundacji. Do celów statutowych Fundacji należą obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim. Szczególną uwagę Fundacja skupia na największych krajach regionu: Kazachstanie, Rosji i Ukrainie. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację misji obserwacyjnych, w tym obserwacji wyborów i monitorowanie stanu przestrzegania praw człowieka w obszarze postradzieckim. Na ich podstawie powstają raporty i sprawozdania dystrybuowane następnie wśród instytucji UE, OBWE i innych organizacji międzynarodowych, resortów spraw zagranicznych i parlamentów krajów UE, ośrodków analitycznych i mediów. Obok działalności obserwacyjnej i analitycznej, Fundacja prowadzi aktywne działania we współpracy z parlamentarzystami zaangażowanymi w sprawy zagraniczne, prawa człowieka i relacje z krajami postradzieckimi w celu wsparcia procesów demokratyzacji i liberalizacji ich polityki wewnętrznej. Do istotnych obszarów działalności Fundacji należą także programy wsparcia więźniów i uchodźców politycznych. Fundacja posiada swoich stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli.

www.odfoundation.eu


Źródło: Fundacja Otwarty Dialog
Organizator:

Fundacja Otwarty Dialog

Adres:

Aleja Szucha 11A lok. 21, 00-580 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

22 307 11 22

Www:

http://www.odfoundation.eu 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • media
  • prawa człowieka
  • współpraca międzynarodowa